Brněnský hasič mimo službu zachránil motorkáře. Stal se Gentlemanem silnic

Prvním Gentlemanem silnic letošního roku se stal brněnský hasič Jiří Oharek. Ten loni v červenci poskytl první pomoc těžce zraněnému motorkáři, který se srazil s dodávkou. Hasič, který byl v tu dobu mimo službu, u nehody zastavil a u zraněného řidiče včas rozpoznal tepenné krvácení. Za záchranu života mu Česká pojišťovna ve spolupráci s Policií ČR udělila 156. titul Gentleman silnic. 

Loni v červenci v odpoledních hodinách došlo v Brně k dopravní nehodě, při níž se srazila motorka s dodávkou. U nehody zastavilo hned několik řidičů, včetně brněnského hasiče Jiřího Oharka, který byl mimo službu a náhodou projížděl kolem. „Byl jsem zrovna na cestě za dcerou. To, že jsem projížděl kolem místa té nehody, byla mimořádně velká náhoda,“ vzpomíná čerstvý Gentleman silnic Jiří Oharek.

Z účastníků nehody na tom byl nejhůře řidič motocyklu, jehož zranění byla velmi vážná. Zkušený hasič ihned rozpoznal tepenné krvácení a zraněnému motorkáři poskytl první pomoc. „Na místě byl těžce zraněný řidič motorky, jednalo se o otevřenou ránu a tepenné krvácení. Jiří Oharek se zachoval jako profesionál. Ránu překryl obvazem z lékárničky a porušenou tepnu zamáčknul rukou přímo v ráně, čímž zamezil vykrvácení,“ popisuje záchranu tiskový mluvčí hasičů Jihomoravského kraje Jaroslav Mikoška.

Na místě nehody pomáhalo více lidí, byl to ale právě pohotový a profesionální zásah Jiřího Oharka, který motorkáři nejspíš zachránil život. „Nechci říkat, že je to pro nás denní rutina, to úplně není pravda. Jsem ale hasič a ty znalosti z práce se určitě projevily. Člověk pak jedná více automaticky. Dá se to přirovnat k tunelu – soustředíte se jen na tu jednu věc, na záchranu života a ten zbytek okolo jakoby vytěsníte,“ říká o zásahu oceněný Jiří Oharek.

Projekt Gentleman silnic si klade za cíl zveřejňovat a oceňovat příběhy, které budou inspirovat řidiče k tomu, aby si navzájem pomáhali v případě, že se stanou svědky dopravní nehody. „Tentokrát měl zraněný štěstí v neštěstí, protože kolem nehody projížděl profesionál. Ráda bych ale zdůraznila, že při nehodách je skutečně důležité, aby řidiči nebyli lhostejní a zastavili. Zavolat záchranku a poskytnout první pomoc je přece povinností každého z nás,“ říká Ivana Buriánková, vedoucí projektu Gentleman silnic.

Jiří Oharek převzal ocenění Gentleman silnic ve čtvrtek 24. ledna přímo na hasičské stanici v Brně – Líšni. Jednalo se o první titul letošního roku a zároveň 156. titul Gentlemana silnic v pořadí. Ocenění uděluje Česká pojišťovna ve spolupráci s Policií ČR již 16. rokem.

Foto: Policie ČR

logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP