V úseku mezi obcemi Soběsuky a Neurazy na Plzeňsku nezvládl řidič sanitky na mokré vozovce řízení a skončil mimo ni. Toho srpnového večera jel naštěstí kolem ze své klatovské motoškoly Josef Šiler alias Pepa Sršeň a havarované sanitky si všiml. Zavolal pomoc a po celou dobu udržoval zaklíněného řidiče při vědomí. Bývalý závodník, kaskadér a nyní motocyklový odborník byl ve správný čas na správném místě. Za pohotovou a obětavou pomoc byl oceněn titulem Gentleman silnic.
Bylo čerstvě po dešti a přibližně sto metrů před ním jela dvě auta. Nic nenasvědčovalo tomu, že je něco v nepořádku. Místo velmi dobře znal, protože tam často jezdí na motorce. Věděl, že pravotočivá zatáčka se svodidly je mírně klopená, a při neopatrnosti i nebezpečná. Na jejím konci si u krajnice všiml čerstvých stop od pneumatik, což upoutalo jeho pozornost. Pečlivě proto zkontroloval okolní prostor, zejména pak ve zpětném zrcátku. To se později ukázalo jako zásadní. „Pravidelně lidem při kurzu opakuji, aby měli přehled o tom, co se děje za nimi,“ říká respektovaný odborník Josef „Sršeň“ Šiler, jehož přezdívka ho zdobí od mládí kvůli žluto-černé barvě jeho první motorky.
„Sanitka ležela na poli přibližně pět metrů pod úrovní silnice,“ vypráví Josef Šiler, proč nebyla sanitka na první pohled vidět. A ani výstražný trojúhelník nikde nebyl. Dva vozy před ním tak projely místem bez povšimnutí. Postupně mu začalo vše docházet. Rychle tedy zastavil a couval zpět přibližně dvě stě metrů na místo nehody. Seběhl k sanitce dolů a uvnitř uviděl zaklíněného řidiče. Ihned telefonem přes aplikaci Záchranka zavolal pomoc. „Měl jsem v minulosti s aplikací skvělou zkušenost, proto to bylo první, co jsem udělal,“ vzpomíná držitel několika zápisů v Guinnessově knize rekordů zejména za jízdu po předním kole motorky. Přes aplikaci automaticky sdílel svoji polohu a operátorka na lince ho precizně naváděla, jak má postupovat.
V havarované sanitce byl kromě zaklíněného řidiče v bezvědomí i pacient, který se nejprve neozýval. Jak vozidlo leželo na boku, nešlo se do něj dostat. U nehody v tu dobu zastavil německý řidič, který kolem také projížděl. Společně otevřeli dveře a pokřikováním se snažili řidiče sanitky probrat. To se po chvíli podařilo, ale stěžoval si na velkou bolest nohou. Při čekání na pomoc se ho snažili udržovat při vědomí. „Integrovaný záchranný systém pracoval dokonale,“ říká Josef Šiler s tím, že záchranka i hasiči dorazili přibližně za 12 minut. „Naštěstí i pacient vzadu byl v pořádku,“ vzpomíná. Po chvíli na pomoc přiletěl také vrtulník záchranné služby.
Díky jeho včasné reakci byli oba muži z havarované sanitky včas pod dohledem lékařů. „Zkušenost, a hlavně pohotovost pana Šilera byla základem úspěchu této záchranné akce,“ říká tisková mluvčí policie Plzeň – venkov por. Bc. Ivana Jelínková.
Josef Šiler byl za svůj obětavý čin oceněn titulem Gentleman silnic. „Naštěstí osud přihrál mužům v sanitce na pomoc právě Josefa Šilera,“ říká ředitelka projektu Gentleman silnic Ivana Buriánková. „S chladnou hlavou celou situaci vyřešil a ocenění si plným právem zaslouží,“ dodává.
Ocenění předali Josefu Šilerovi v pátek 28. května v Plzni zástupci projektu i Policie ČR. „Jsme rádi, že jsou lidé, kteří mají na silnicích takový přehled,“ říká zástupce vedoucího územního odboru Plzeň – venkov plk. Mgr. Petr Kabát o zachránci, který se v minulosti věnoval výcvikem jízdy na motorce také policistům. Jedná se již o 202. držitele titulu Gentleman silnic.
Gentleman silnic je společným projektem Generali České pojišťovny a Policie ČR, který vznikl v roce 2004 s cílem motivovat účastníky silničního provozu k tomu, aby si pomáhali a nebyli k sobě lhostejní. Prvním Gentlemanem silnic se v prosinci 2004 stal Jiří Lukáč z Albrechtiček na Novojičínsku, který vytáhl z hořícího automobilu sedmnáctiletého mladíka. Od té doby ocenění převzalo už 201 lidí po celé České republice.
Gentleman silnic doporučuje aplikaci Záchranka
Záchranka je oficiální mobilní aplikace Zdravotnické záchranné služby České republiky, Horské služby České republiky a Vodní záchranné služby Českého červeného kříže. Slouží ke kontaktování záchranářů, k učení první pomoci a k lokalizaci míst neštěstí. Funguje od roku 2016, vznikla ve spolupráci uživatelů a záchranářů jako studentský nápad Filipa Maleňáka. Aplikace má přes milion uživatelů, každý den přes ni zavolá pomoc kolem 50 lidí a na základě volání z této aplikace vyjeli záchranáři k více než 35 tisícům případů.
U zrodu aplikace Záchranka stála právě Generali Česká pojišťovna. „Byli jsme součástí úplného začátku aplikace a jsme rádi, že ji nejen naši Gentlemani silnic používají,“ říká tisková mluvčí Generali České pojišťovny Ivana Buriánková
I oceněný Josef Šiler si aplikaci pochvaluje. „Je to má druhá zkušenost s touto aplikací, kdy v prvním případě pomohla k záchraně kamaráda a nyní při havárii sanitky,“ říká a zároveň dodává, že nejzásadnější je přesná lokalizace místa a také profesionální přístup na lince.
Josef „Sršeň“ Šiler
Kaskadér, testovací jezdec, instruktor, majitel motoškoly a televizní motocyklový expert, který má od mládí přezdívku Pepa Sršeň (podle žluto-černé barvy první Jawy). První kaskadérský kousek byl na motocyklu Kawasaki GPX 750R, na které jel plynule po předním kole nosem až na asfalt… Rekord Garryho Rothwella, který ho k jízdě po jednom kole inspiroval, překonal v roce 2002 o 110 metrů a výkonem 272,3 metru se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů. Přestože následně přidal další rekord, když po předním kole dokázal jet rychlostí 234 km/h, dál soutěžit nechtěl. Dalším výkonem zapsaným v Guinnessově knize rekordů byla jízda po předním kole se spolujezdcem ve vzdálenosti 227,14 m. Dále jezdil se svojí motocyklovou show a testoval motorky. Poté mu přišla nabídka na práci instruktora na brněnském okruhu. Nakonec si rodák z Klatov založil vlastní Motoškolu Sršeň ve stejném městě, která je zaměřená na bezpečnost silničního provozu a na ovládání motorek.