Dva Gentlemani silnic zachránili muže po havárii čtyřkolky

V červencový podvečer roku 2017 projížděl třiadvacetiletý řidič na čtyřkolce podél jezera Milada nedaleko Ústí nad Labem. Nerespektoval dopravní značení „Zákazu vjezdu“ a cestou ohrozil několik kolemjdoucích. Jeho jízda záhy skončila v dvoumetrovém příkopu.

Nehodě přihlíželi i Jaroslav a Tomáš, shodou okolností policisté v civilu, kteří si byli ten den na jezeře zaběhat. „Viděli jsme, jak řidič nevybral zatáčku a saltem zalétl přímo do rákosí, navíc na sobě neměl helmu. Rychle jsme tam běželi. Našli jsme ho v bezvědomí, podivně chrčel, pod tělem měl zkroucené ruce,“ vzpomíná na zásadní okamžiky Jaroslav.

Společně s kolegou ihned jednali: „Kolem byl cítit benzin, stroj začal doutnat, asi od brzdového obložení. Vytáhli jsme muže ven. Nechtěli jsme s ním moc manipulovat, co kdyby měl poraněnou páteř. Dal jsem ho do stabilizované polohy, mezitím ale kolegovi spadl do rákosí telefon,“ vypráví Gentleman Tomáš. Nakonec se jim přeci jen podařilo rychlou záchrannou službu přivolat.

Jaroslav běžel záchranáře navigovat a Tomáš pečoval o raněného: „Najednou se probral a vstával. Byl z něj cítit alkohol. Čtyřkolka mu prý ani nepatřila, proto se obával potíží. Chtěl utéct, tak jsem ho zastavil s tím, že jsem policista. Nevěděl jsem, jaká může mít zranění. Podařilo se mi ho uklidnit, aby zůstal ležet.“ Na závěr se oba hrdinové shodují, že pro ně bylo nejdůležitější muži rychle poskytnout první pomoc.Ostatní už přenechali kolegům.

Přivolaná hlídka u muže zjistila při dechové zkoušce přes 1,5 promile alkoholu v krvi. V evidenci přišli na to, že má zákaz řízení všech motorových vozidel. Jak se později po ošetření ukázalo, i přes dramaticky vypadající pád nebyla řidičova zranění vážná.

Za pohotový přístup je Česká pojišťovna ocenila v pořadí 137. a 138. titulem Gentleman silnic, který uděluje ve spolupráci s Policií ČR už od roku 2004. 

Foto: Policie ČR

logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP