Riskovali vlastní život, aby zachránili jiného řidiče. Dostali ocenění Gentleman silnic

Říjnový titul Gentleman silnic převzali dva hrdinové z Ostravy, kteří zachránili život muži při hromadné dopravní nehodě na dálnici D1. Společnými silami vyprostili zaklíněného a těžce zraněného řidiče z havarovaného auta. Vzhledem k rozsáhlému požáru na místě nehody navíc hrozil výbuch. Zachránci ale na nebezpečí nehleděli a do příjezdu sanitky se postarali nejen o zraněného řidiče, ale i o další účastníky nehody. Česká pojišťovna jim proto společně s Policií ČR za tento odvážný čin udělila ocenění Gentleman silnic.

Letos v březnu v brzkých ranních hodinách došlo na dálnici D1 ve směru na Brno v katastru obce Kujavy (okres Nový Jičín) k hromadné dopravní nehodě dvou nákladních souprav a čtyř osobních vozidel. Následkem dopravní nehody došlo mimo jiné k zahoření jednoho kamionu, od kterého začala hořet další dvě vozidla. Jedno z vozidel, kterému se požár vyhnul, havarovalo mimo komunikaci. V silně poškozeném automobilu zůstal zaklíněný těžce zraněný řidič.

V jednom z havarovaných aut seděl na místě spolujezdce také Josef Knebl, který se ihned po vzpamatování z nárazu pustil do záchranné akce, přestože byl sám lehce zraněný. Nejdříve pomohl ženě, která měla zranění v obličeji. Poté zpozoroval muže v autě mimo dálnici. „Všiml jsem si auta v příkopu. Snažil jsem se z něj toho pána vytáhnout, ale byl v něm zaklíněný a nešlo to,“ vzpomíná na nehodu oceněný Josef Knebl.

Mezitím k nehodě přispěchal kolemjedoucí David Černák. „Viděl jsem náraz Octavie do dalších aut. Pak jsem začal brzdit a dojel k té nehodě, teda spíše jsem k ní doklouzal. Všiml jsem si, jak se jeden pán snaží někoho vytáhnout z auta, tak jsem mu šel na pomoc,“ říká další oceněný David Černák.

Společnými silami se oběma mužům nakonec podařilo zaklíněného řidiče z havarovaného auta vyprostit. „Přišel mi na pomoc kolemjedoucí řidič. Ptal se, jestli u sebe nemám nůž, abychom odřezali ten pás. Normálně ho mívám u sebe v montérkách, ale zrovna jsem ho neměl. Nakonec se nám společně ten pás povedlo uvolnit a toho řidiče jsme vytáhli,“ pokračuje ve vyprávění Josef Knebl.

Zraněného řidiče pak oba zachránci odtáhli do bezpečí a poskytli mu první pomoc. „Společně jsme ho odvlekli od těch hořících aut. Byla tam velká zima, ale moje auto bylo nastartované a hřálo, proto jsme toho zraněného dali do auta. Pak se ke mně chodili zahřívat i další účastníci té nehody,“ popisuje situaci Černák.

Oba zachránci si byli vědomi, že kvůli požáru hrozí výbuch. I přesto pro ně pomoc byla samozřejmostí. „Já jsem nad tím vůbec nepřemýšlel. Když jste součástí takové nehody, tak nejde dělat nic jiného. Přece tam toho člověka nenecháte uhořet,“ říká skromně Gentleman silnic Josef Knebl. Podobný postoj sdílí i další oceněný: „Nebyla jiná možnost. Zaprvé nešlo jet dál a za druhé přece nejde jen tak projet kolem nehody,“ vysvětlil svou motivaci druhý Gentleman silnic David Černák.

Oba pánové se zachovali jako opravdoví hrdinové. Nejenže se nebáli poskytnout první pomoc a postarali se o zraněné, ale dokonce riskovali vlastní životy pro záchranu jiného člověka,“ říká Ivana Buriánková, vedoucí projektu Gentleman silnic a mluvčí České pojišťovny.

Ostravští zachránci společně převzali 152. a 153. titul Gentleman silnic v úterý 23. října na krajském ředitelství Policie ČR v Ostravě. Slavnostního předání se účastnil také ředitel Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje plk. Mgr. Tomáš Kužel a vedoucí odboru služby moravskoslezské dopravní policie plk. Mgr. Bc. Jiří Zlý.

Foto: Policie ČR

logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP