Hrdinové v civilu. Hasič a dvojice zdravotníků mimo službu zachránili řidiče, kterému selhalo srdce

Česká pojišťovna společně s Policií ČR a ve spolupráci s brněnskými hasiči udělila jubilejní 150. titul Gentleman silnic. Odnesl si ho jeden z trojice oceněných, kterými jsou hasič Martin Raus, zdravotní sestra Klára Zaplatilová a radiologický fyzik Tomáš Procházka. Ti všichni se shodou náhod sešli jako svědci nehody v Brně na Vejrostově ulici. Aniž by se navzájem znali, spojili své síly a zachránili život muži, kterému při řízení auta vypovědělo srdce.

V březnu letošního roku se na brněnské ulici Vejrostova srazila dvě osobní auta. Jeden z řidičů vjel nečekaně do protisměru, kde se srazil s jiným vozidlem. Během řízení totiž utrpěl srdeční infarkt. Havárie se ale zároveň stala místem, kde pomohla lidská odvaha a pohotovost. Místem nehody totiž shodou náhod projíždělo hned několik lidí, kteří ve svém zaměstnání pomáhají zachraňovat životy. Zdravotní sestra, hasič a radiologický fyzik poskytli bezvládnému řidiči rychlou pomoc, i když zrovna nebyli ve službě.

U nehody jsem byl mezi prvními. Pracuji jako zdravotnický pracovník v nemocnici, tak jsem nabídl pomoc a střídal se v masáži srdce do příjezdu policie a záchranky,“ říká oceněný radiologický fyzik Tomáš Procházka. Srdeční infarkt byl ale opravdu vážný. Naštěstí se do záchrany vložil profesionální hasič Martin Raus, který s sebou v autě vezl defibrilátor. S jeho pomocí se podařilo řidiče přivést k životu ještě před příjezdem sanitky.

Ten pán měl velké štěstí. Už přede mnou tam byla slečna, o níž jsem se dověděl, že je zdravotní sestra, takže moc dobře věděla, co dělat. Po pár minutách se k nám přidal hasič v civilu, který měl u sebe dokonce AED, bylo to až neuvěřitelné štěstí v neštěstí,“ vypráví čerstvý Gentleman silnic Tomáš Procházka.

Jsem ráda, že díky lidem, kteří se dokázali tak pohotově domluvit a spolupracovat, má tenhle příběh šťastný konec. Těší mě, že tito zachránci převzali ocenění Gentleman silnic a věřím, že budou pro všechny účastníky silničního provozu inspirací,“ říká Ivana Buriánková, tisková mluvčí České pojišťovny. Právě ta titul Gentleman silnic za podpory Policie České republiky uděluje už 15. rokem, tedy od roku 2004.

Zdravotní sestra Klára Zaplatilová, která se na záchraně také podílela, si vybavuje, že u nehody asistovalo víc lidí. Vzpomněla si na další sestřičku, která je nejspíš už v důchodu, a také na vysokého mladíka. Pamatují si je i ostatní, nikdo je ale nezná jménem. „Další zachránce se nám do dnešního dne nepodařilo dohledat. Pokud se ale v příběhu záchrany lidského života někdo pozná, budeme rádi, když se nám ozve,“ dodává Ivana Buriánková.

Martin Raus, Klára Zaplatilová a Tomáš Procházka společně převzali 149., jubilejní 150. a 151. titul Gentlemana silnic 11. září 2018 na stanici HZS v Brně – Líšni. Slavnostního předání se účastnili také zástupci Hasičského záchranného sboru a Policie ČR.

Foto: Policie ČR

logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP