Gentleman silnic zachránil mladého řidiče, který při nehodě vylétl zadním oknem auta

Policista mimo službu Pavel sledoval, jak z převracejícího se automobilu cosi vylétlo zadním oknem ven. Později se ukázalo, že to byl řidič. Zraněnému mladíkovi se zlomenými krčními obratli poté zachránil život.

11. října 2017 před půl sedmou ranní havaroval se svým vozem mladík na cestě od Libkovy Lhoty do Pelhřimova. Za ním však celou dobu jel policista mimo službu Pavel, který sledoval, jak z převracejícího se automobilu cosi vylétlo zadním oknem ven. Později se ukázalo, že to byl řidič.

Policista Pavel z Libkovy Lhoty mířil za prací do Pelhřimova. Na cestě ho krátce po šesté hodině ranní předjela červená felicie. „Celou dobu jsem jel za ní. Najednou najela na krajnici, dostala smyk a začala se převracet. Něco vylétlo ze zadního okna, v první chvíli mě vůbec nenapadlo, že by to mohl být řidič,“ popisuje první momenty Pavel.

Okamžitě běžel k havarovanému autu. Řidiče v něm ale nenašel. Objevil ho až 30 metrů od nehody v křoví. Došlo mu, že to, co vylétlo zadním oknem, nebylo zavazadlo. „V autě nikdo nebyl, ležely tam pouze dvě zlomené sedačky. Když jsem řidiče našel v křoví, nedýchal. Začal dýchat, až když jsem mu vytáhl jazyk. Poté jsem ho umístil do stabilizované polohy,“ popisuje své kroky čerstvý Gentleman silnic. Následně zavolal záchrannou službu, hlídal raněného muže a po příjezdu záchranné služby řídil provoz na silnici.

Mladík skončil v Pelhřimovské nemocnici. V ní ho Pavel navštívil i se svou manželkou. Manželé se setkali také s rodinou raněného řidiče. Jeho maminka mu byla moc vděčná, poděkovala a věnovala malou pozornost v podobě dárkového koše. Děkuji Pavlovi za záchranu. Jsem tu jen díky jeho rychlé pomoci,“ vyjádřil slova díků zachráněný řidič.

Kdyby neprojížděl kolem a dopravní nehody si nevšiml, je otázkou, jak dlouho by těžce zraněný řidič čekal na pomoc. Venku byla ráno ještě tma,“ říká k nehodě Dana Čírtková, vedoucí oddělení prevence a tisku z Krajského ředitelství policie Vysočina.

Pro Pavla šlo o velkou zkušenost, přestože podobných nehod prožil desítky. Jeho syn je totiž stejně starý jako zraněný mladík. „Když si tu situaci vybavím, mám strach o své děti. Můj syn je stejně starý jako ten řidič. Nejhorší na tom je, že nikdo jiný u nehody nezastavil. Přitom musíte pomoct, protože nikdy nevíte, kdy to budete potřebovat vy nebo vaše děti. Za sebe mohu říct, že budu pomáhat, dokud budu moci,“ říká oceněný Gentleman.

Jsem velice rád, že dnes převezme titul Gentleman silnic kolega policista, který nebyl lhostejný ke svému okolí, projevil osobní statečnost a svým pohotovým jednáním zásadním způsobem přispěl k záchraně lidského života mladého řidiče. Prokázal tak, že dělá čest nejen našemu krajskému ředitelství, ale také celé Policii České republiky,“ uvedl plk. Mgr. Pavel Peňáz, náměstek ředitele pro Službu kriminální policie a vyšetřování. Za bezprostřední zásah u nehody si Pavel vysloužil titul Gentleman silnic.

Foto: Policie ČR

logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP