Odřídil autobus plný lidí, když řidič zkolaboval. Je z něj Gentleman silnic

V pondělí 16. září se osud padesáti cestujících v autobuse z Liberce do Prahy ocitl doslova na vlásku. Řidič totiž náhle zkolaboval a vůz se řítil mimo vozovku. Na situaci však rychle zareagoval jeden z cestujících, který duchapřítomně nahradil šoféra a dopravil všechny bezpečně k nejbližšímu odpočívadlu. Za tento čin, kterým zachránil téměř padesát lidí, získal Ivo Raisr titul Gentleman silnic.

Ranní cesta z Liberce mohla být pro cestující i tou poslední. Řidič linkového autobusu totiž náhle zkolaboval a vůz se řítil ke svodidlům. Prudký náraz vytrhl z práce cestujícího v první řadě Iva Raisra. „Viděl jsem, že autobus nikdo neřídí a řidič leží v uličce. Vpravo jsme se odrazili od svodidel a kličkovali jsme ze strany na stranu. Pochopil jsem, že pokud něco neudělám, bude to tragédie,“ popisuje osudnou chvíli Raisr.

Odhodil počítač a skočil na řidičovo sedadlo. Ostatní cestující pomohli odtáhnout bezvládné tělo řidiče, který měl zakleslé nohy pod pedály. Dvě dívky se pokoušely řidiče probrat a poskytly mu základní první pomoc.

Posádka vozu ale ještě zdaleka neměla vyhráno, Ivo Raisr totiž za volantem autobusu seděl poprvé. Hrdina, který v minulosti řídil jen auta a dodávky, přesto dokázal odvézt plný autobus k nejbližšímu odpočívadlu. „Nevím, jak jsem ten autobus zvládl řídit, bylo to celé hodně rychlé,“ říká Raisr. „Ani jsem neměl čas si to užít,“ pokračuje teď už s nadsázkou a úsměvem.

Řidič autobusu se na počínání nenadálého kolegy dívá s uznáním. „Pamatuju si odbočku na Hodkovice nad Mohelkou a pak jak jsme už sjížděli z dálnice,“ vzpomíná s tím, že jeho výpadek trval jen chvíli. „Panu Raisrovi velice děkuju za to, co udělal. Někdo jiný by mohl jen zpanikařit,“ dodává. Ani on sám ještě přesně neví, co vedlo k jeho náhlé ztrátě vědomí.

To, že jel Ivo Raisr zrovna tímto spojem, přitom byla jen velká shoda náhod. „Takto brzo jsem jel jen proto, že se mi nachladil nejmladší syn a nemusel jsem ho ten den vézt do školky. Jinak bych jel později,“ vysvětluje statečný cestující, na kterého zbylo v tomto spoji právě jen místo v první řadě přes uličku od řidiče. „Cestující tímto heroickým činem zachránil zdraví a životy bezmála padesáti lidí,“ oceňuje záchrannou akci mluvčí liberecké policie Vojtěch Robovský. „Právě lidem, kteří nezaváhají a v klíčovém momentu dokáží jednat, patří titul Gentlemana silnic. V tomto případě pan Raisr svým činem bezesporu předešel velké tragédii,“ říká ředitelka projektu Ivana Buriánková.

Ivo Raisr za pohotový zásah a pomoc získal 190. titul Gentleman silnic. Převzal ho osobně v pátek 18. října v Liberci za účasti hejtmana Libereckého kraje Martina Půty a ředitele Krajského ředitelství policie Libereckého kraje plk. Vladislava Husáka.

Foto: Policie ČR

logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP