Otec se synem zachránili život řidiči ve zdemolovaném voze. Byli oceněni titulem Gentleman silnic

V prosinci minulého roku došlo na Prachaticku na silnici mezi obcemi Vimperk a Buk k vážné dopravní nehodě. Řidič osobního automobilu dostal vlivem nepřiměřené rychlosti smyk a sjel mimo vozovku, kde čelně narazil do stromu. Byla noc a havarovanému vozu nesvítila světla. Naštěstí kolem projížděli Petr Fleischmann a jeho otec, kteří si na silnici všimli neobvyklých sněhových stop. Otočili své vozidlo a spatřili zdemolovaný automobil, uvnitř kterého našli zakrváceného muže. Zatímco Petr Fleischmann volal záchrannou službu, jeho otec sledoval životně důležité funkce zraněného. Za záchranu života mladého řidiče nyní Fleischmannovi získali ocenění Gentleman silnic.

Byla sobota 3. prosince 2022 před jednou hodinou ranní. Petr Fleischmann zrovna vyzvedl svého otce z vánočního večírku a jeli společně domů. Jejich cesta neměla trvat déle než pár minut. To se ale změnilo, když zahlédli na vozovce zvláštní sněhové stopy. „Na silnici bylo nahrnuto trochu sněhu z krajnice. Když jsem tím úsekem projížděl chvilku předtím v opačném směru, žádný sníh tam nebyl,” vysvětluje Petr Fleischmann. Přišlo mi to podezřelé,” dodává.

Okamžitě proto otočil své vozidlo. V ten moment oba muži spatřili u stromu vedle silnice havarovaný vůz se zcela zdemolovaným nárazníkem i kapotou. Neváhali a vydali se vážně zraněnému řidiči uvnitř na pomoc. Při nárazu naštěstí vystřelily airbagy. Muž měl krev na ruce a na čele, ale dýchal,” popisuje otec, který u zraněného kontroloval životně důležité funkce. Petr Fleischmann mezitím komunikoval se záchrannou zdravotnickou službou. „Informovali jsme operátorku o tom, v jakém stavu řidič je. Nijak zásadně jsme s ním ale nehýbali. Nevěděli jsme, jaká všechna zranění má, jestli třeba nemůže mít poraněnou páteř. Nechtěli jsme mu nějaký přesunem ještě víc ublížit,” upřesňuje. Zanedlouho na místo dorazili záchranáři, kteří muže převzali do své péče.

To, že si ve tmě havarovaného automobilu vůbec někdo všiml, bylo velké štěstí. Pan Petr Fleischmann
a jeho otec byli velmi pozorní. Jednali pohotově, ale s uvážením. To bylo v této situaci klíčové,” uvádí ředitel Jihočeské policie brig. gen. Mgr. Bc. Luděk Procházka.

Oběma mužům patří za jejich všímavost a včasné poskytnutí první pomoci, bez které by mladý řidič pravděpodobně nepřežil, velké a upřímné poděkování. Věříme, že tento příběh a samozřejmě jeho ocenění budou motivovat i ostatní řidiče, aby na silnicích věnovali pozornost svému okolí,” připojuje se Jan Marek, ředitel projektu Gentleman silnic.

Příkladné je i to, že Fleischmannovi nezapomněli své vozidlo ve tmě řádně označit výstražným trojúhelníkem. Když lidé asistují u dopravní nehody, je stále potřeba myslet na to, aby svým chováním další nehodu nezpůsobili,” říká plk. Ing. Bc. Pavel Bártík, ředitel Územního odboru PČR Prachatice.

Ocenění z rukou zástupců projektu a Policie ČR převzali Fleischmannovi dne 23. ledna 2023 v Prachaticích. Jedná se již o 215. a 216. držitele titulu Gentleman silnic. Prachatice mají svého Gentlemana silnic vůbec poprvé za 19 let existence projektu.

Foto: Policie ČR

logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP