Řidič autobusu na poslední chvíli zachránil cyklistu

112. zachráncem, který si zasloužil titul Gentleman silnic, je František. Ten si v husté mlze všiml zraněného cyklisty bezvládně ležícího na silnici. Na nic nečekal, odstavil autobus a šel cyklistovi na pomoc. Za jeho odvážný přístup ho Česká pojišťovna ocenila titulem Gentleman silnic, ten uděluje  ve spolupráci s Policií ČR již jedenáct let.

Na silnici třetí třídy nedaleko obce Rabyně na Benešovsku se počátkem října loňského roku srazil cyklista se srnou. Ke srážce došlo mezi čtvrtou a půl sedmou hodinou ranní za velmi husté mlhy, když sjížděl z kopce na trase plné nepřehledných zatáček. Ačkoliv byl třiasedmdesátiletý muž zkušeným cyklistou, s takovým rizikem nepočítal.

Po nehodě ležel těžce zraněný muž bezvládně na silnici. Pomohl mu až řidič autobusu František. „Nejdřív jsem si myslel, že tam leží nějaká větev, tak jsem radši zpomalil. Pak jsem uviděl, že to bylo kolo. Zastavil jsem u kraje a běžel se tam podívat. V tom kole byl úplně zaklíněný cyklista,“ vzpomíná na nešťastnou událost čerstvý Gentleman silnic.

František zachoval chladnou hlavu, rychle ověřil, zda cyklista ještě žije. Za chvíli zastavil u nehody další řidič. Ten zavolal na linku 112 a pomohl zastavovat projíždějící auta. Daný úsek silnice byl velmi nepřehledný a hrozila tak další nehoda. František se zatím snažil zastavit cyklistovo krvácení, udržoval ho při vědomí a mluvil s ním až do příjezdu sanitky.

„Pomoc hrozně dlouho nejela. Naštěstí se ukázalo, že v jednom ze zastavených aut seděly zdravotní sestry, které zrovna jely do práce. Ty nám pomohly, než přijela záchranka. Když jsem potom mluvil s policií, zjistil jsem, že cyklista navzdory těžkým zraněním přežil. Z toho jsem měl hroznou radost. To byla má největší odměna – že to nebylo zbytečné a že se podařilo zachránit lidský život,“ dodává František s úlevou a úsměvem.

Cyklista měl tříštivé poranění lebky, otřes mozku, zlomenou klíční kost a několikrát zlomenou stehenní kost, silně krvácel a byl podchlazený. Podle lékařů se dostal do nemocnice na poslední chvíli.

„S autobusem už nějakou dobu jezdím, ale zatím jsem byl svědkem jen drobných nehod, žádná velká zranění. Občas ošetřuji, když někdo upadne v autobuse, to se děje poměrně často,“ uzavírá své zkušenosti František. Za jeho statečnost mu dnes Česká pojišťovna společně s Policií ČR udělila titul Gentleman silnic, včetně certifikátu a chytrého mobilního telefonu jako poděkování.

Foto: Policie ČR

logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP