Studentka zachránila při autonehodě kamarádovi život

6. 2. 2017 krátce před osmou hodinou ranní havaroval vůz s pěticí studentů, kteří byli na cestě do školy v Chotěboři. U osmnáctiletého řidiče došlo náhle k zástavě srdce. Vozidlo narazilo do stromu, několikrát se otočilo okolo své osy přes střechu a zůstalo stát převrácené na boku. 

Na první pohled sice vypadala autonehoda dramaticky, spolujezdci ale naštěstí vyvázli jen s lehkými zraněními. Samotný řidič však upadl do hlubokého bezvědomí. Mezi studenty byla i Pavla„Když jsme zůstali po nehodě v autě, chtěla jsem všechny rychle dostat ven, zkontrolovat, jestli jsou v pořádku, pomoci jim,“ popisuje své bezprostřední pocity.

Společnými silami poté vytlačila s ostatními přední sklo, aby tak pomohli nereagujícímu kamarádovi ven a zavolali záchrannou službu. „Zjistila jsem, že nedýchá, takže jsem ho začala ihned resuscitovat,“ vzpomíná na dramatickou chvíli Pavla. Sedmiminutovou masáží srdce a umělým dýcháním dokázala udržet mozek mladého řidiče v činnosti až do příjezdu profesionálů. Muž se nakonec probral do plného vědomí a byl převezen do nemocnice v Havlíčkově Brodě.

„Pomohly mi kurzy v autoškole a hlavně ve škole, kde se tomuto tématu hodně věnují. První pomoc jsem si už mohla předtím vyzkoušet nanečisto“, vyzdvihuje Pavla užitečnost praktické výuky na víceletém Gymnáziu v Chotěboři. Zde měla možnost absolvovat krajský kurz první pomoci v rámci projektu První pomoc do škol. „S bývalým spolužákem jsem stále v kontaktu. Díky té nehodě mu zjistili vrozenou srdeční vadu a vše se tímto dodatečně vysvětlilo. Byl na operaci, dnes má budík a může v podstatě normálně fungovat,“ uzavírá Pavla.

Na ocenění Gentleman silnic, kteraé uděluje Česká pojišťovna spolu s Policií ČR již 14. rokem, Pavlu nominoval její otec, který je zároveň velitelem Sboru dobrovolných hasičů.  Z Územního odboru Policie ČR v Havlíčkově Brodě si tak Pavla odnesla 136. titul Gentleman silnic.

Foto: Policie ČR

logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP