Tragická nehoda na Pardubicku: Gentleman silnic zachránil dva lidské životy!

Titul Gentleman silnic, který pravidelně uděluje Česká pojišťovna ve spolupráci s Policií České republiky, si tentokrát zasloužil Petr z Dlouhé Třebové. Policista, v době dopravní nehody mimo službu, neváhal a díky jeho včasné reakci a okamžité pomoci je dnes naživu matka s dítětem, účastníci nejtragičtější dopravní nehody roku 2013 v Pardubickém kraji.

V červenci 2013 se Petr vracel společně se svojí manželkou a psem z letní dovolené, když na křižovatce silnic I. a II. třídy u obce Šedivec došlo ke střetu dvou osobních vozů. Řidič automobilu přijíždějícího po vedlejší silnici nedal přednost v jízdě, vjel do křižovatky a z boku do něj narazilo osobní vozidlo jedoucí po hlavní silnici.

„Jeli jsme s manželkou od Klášterce. Když jsme dorazili na rozcestí a já zastavil, abych se rozhlédl, všiml jsem si dvou nabouraných aut, která se srazila v křižovatce. Jedno z nich zůstalo na silnici a druhé bylo odmrštěno do příkopu,“ popisuje situaci Gentleman Petr a pokračuje: „Žena byla vyděšená, já jsem ihned odstavil vozidlo u krajnice a běžel se podívat, co se stalo.“

„Ještě s jedním pánem jsem se pustil do vyprošťování cestujících z vozidla viníka nehody, které bylo uvízlé v příkopu. Podařilo se nám vytáhnout jak řidiče, tak dvě spolujezdkyně, které jsme následně zkoušeli resuscitovat, ale bylo již bohužel příliš pozdě. Mezitím, co jsme vytahovali pasažéry z kabiny a prováděli první pomoc, další řidič podpíral hlavu ve vzpřímené poloze ženě, která seděla na zadním sedadle. Ta jako jediná jevila známky života. Bylo ji však možné uvolnit až po příjezdu hasičů a záchranné služby.“ vzpomíná Petr.

Jak se později ukázalo, jednalo se o matku dítěte, které se podařilo z nabouraného vozidla vysvobodit jako první. „Dotyčná byla ve strašném šoku, vzpomínám si, že jsem ji po vyproštění z vozidla musel silou držet ruce, když se jí pracovníci záchranné služby snažili píchnout uklidňující injekci, aby ji mohli odvézt do nemocnice. Dítě odvážel do hradecké nemocnice vrtulník,“ vybavuje si silný zážitek Petr a dodává, že je rád, že se ženě i sotva ročnímu dítěti podařilo zachránit život.

Řidič i spolujezdec z druhého vozu utrpěli šok a řidič kromě toho i zlomený kotník. Celkem si tato vážná nehoda vyžádala úmrtí tří lidí. Díky bleskové reakci Petra se podařilo zachránit dva lidské životy. Gentleman silnic však kromě poskytnutí první pomoci ještě zvládl koordinovat dopravu na místě nehody, takže nedošlo k žádnému dalšímu neštěstí.

„Udělený titul Gentlemana silnic mě velice těší a tímto bych za něj ještě jednou rád poděkoval. Největší odměnou v podobné situaci je ale určitě pro každého vědomí, že zachránil lidský život,“ dodává na závěr skromný Gentleman silnic.

Foto: Policie ČR

logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP