Tři gentlemani zachránili řidiče z hořícího auta

23. 7. 2017 ráno u obce Černovice na Chomutovsku si všimli tři policisté mimo službu hořícího automobilu v příkopě. Vozidlo se před tím obrátilo přes střechu a v něm zůstal zaklíněný řidič s hlavou mezi střechou a opěradlem sedačky.

V boj o každou vteřinu se změnila ranní cesta do práce tří přátel a policistů Josefa, Petra a Michala. Petr totiž kousek od Černovic zahlédl kouřící vůz, který stál mimo silnici. Na místě museli okamžitě jednat. Automobil totiž nejen kouřil, ale také hořel. V ohrožení života byl řidič, jehož hlava zůstala zaklíněná mezi sedačkou a promáčklou střechou.

Prvním krokem bylo dostat muže ven, což ovšem nebylo možné. „Bohužel hlava mezi sedačkou a střechou byla tak zaklíněná, že se nám podařilo pouze lehce sklopit sedačku, abychom řidiči alespoň trochu ulevili,“ popisoval prvotní bezmoc Josef. „Muž byl v první chvíli v bezvědomí, později však začal jevit známky života. Jen bezmocně chrčel a vzdychal. Snažili jsme se s ním do příjezdu záchranné služby alespoň komunikovat, abychom ho udrželi při vědomí,“ dodává druhý ze zasahujících mužů Petr.

Celou situaci zkomplikovalo auto, které hořelo zpod kapoty. Kolegové zastavili projíždějící dodávku a kamion. Řidiči poskytli policistům hasicí přístroj a oheň uhasili. Najednou ale z auta začaly šlehat jiskry. „Naštěstí s námi zůstal na místě řidič kamionu, díky kterému se nám podařilo demontovat jiskřící autobaterii,“ chválí si jeho pomoc Josef.

Záchranná služba i hasiči přijeli během deseti minut. Hasiči ho z auta obratně vystříhali, záchranáři jej na místě ošetřili a převezli do nemocnice. „Před odjezdem se mi jeden ze záchranářů svěřil, že dává řidiči minimální naději na přežití,“ popsal prognózu Petr. Zraněný však dokázal o svůj život zabojovat a tento boj vyhrál. Rychlá pomoc tří policistů i zásah přivolaných složek IZS k tomu jistě významně přispěly.

Za náročný a obětavý zásah u nehody si policisté, v době zásahu mimo službu, Josef, Petr a Michal odnesli tituly Gentleman silnic.

Foto: Policie ČR

Kontaktujte nás
logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP