Vysloužilá zdravotní sestra zachránila dusící se cyklistce život. Získala ocenění Gentleman silnic

V dubnu loňského roku došlo v Sudoměři k vážné dopravní nehodě dvou cyklistů. Starší cyklistka nedala přednost v jízdě protijedoucímu cyklistovi. Oba utrpěli vážná zranění. Žena skončila nehybně ležet na zemi s krví u úst. Pomohla až bývalá zdravotní sestra Jitka Nováková, která zahlédla ležící ženu z okna svého domu. Uvolnila dýchací cesty a starala se o ni až do příjezdu záchranářů. Vzhledem k probíhajícímu policejnímu vyšetřování nehody byla za záchranu života Jitka Nováková oceněna titulem Gentleman silnic až nyní.

Bylo 22. dubna 2021 krátce před pátou hodinou odpoledne. Paní Jitka Nováková ze Sudoměře se v tu dobu šla ze zahrádky dovnitř domu najíst. Po chvíli, co usedla k jídelnímu stolu, si z okna všimla, že venku uprostřed cesty nehybně leží žena. Bez váhání vyběhla ven, aby zjistila, co se stalo. Na místě už v tu chvíli byli čtyři další lidé.

Okamžitě přistoupila ke starší ženě ležící na zemi. Ta nereagovala, z úst se jí řinula krev a obličej měla zbarvený do modro-fialových barev. „Hned mi došlo, že se dusí. Sáhla jsem jí tedy do úst, protože měla zapadlý jazyk, kvůli kterému nemohla dýchat. Věděla jsem, že jí musím rychle pomoci, jinak to nepřežije. Ale ne, a ne se mi to povést,” říká Jitka Nováková, vysloužilá zdravotní sestra. Obrátila se proto na ostatní přihlížející, aby zavolali záchranku. Záchranářka na lince je po telefonu ještě navedla, aby ženu přikryli fólií pro udržení těla v teple. Proto pro ni sousedka paní Novákové rychle doběhla.

„Požádala jsem ostatní, aby mi někdo z nich podal kapesník, abych mohla zapadlý jazyk vytáhnout,” vzpomíná Jitka Nováková. Když se jí to podařilo, zraněné ženě se ihned začala vracet barva do obličeje. Chvíli na to už dorazila záchranka. „Zraněnou cyklistku záchranáři převzali a odvezli do nemocnice, kde podstoupila sérii vyšetření. Rychlá první pomoc na místě nehody však byla klíčová,” uvádí mluvčí strakonické policie Jaromíra Nováková.

„Podstatou našeho projektu je oceňovat ty, kteří neváhají při dopravních nehodách poskytnout okamžitou pomoc. Tentokrát se jednalo o nehodu cyklistů. A ti jsou samozřejmě účastníci silničního provozu. Jitka Nováková díky své profesní minulosti naštěstí věděla, jak zraněné ženě pomoci. A její pohotová reakce zachránila lidský život,” říká Ivana Buriánková, ředitelka projektu Gentleman silnic.

„Zraněná cyklistka měla veliké štěstí, že poblíž bydlela bývalá zdravotní sestra, která měla zkušenosti s podobnými kritickými situacemi. Nikdo jiný z přítomných si totiž nevěděl rady. Nebýt paní Jitky Novákové, žena by podle záchranářů pravděpodobně nepřežila,” přidává slova uznání ředitel územního odboru policie Strakonice plk. Mgr. Jaroslav Nohejl.

„V takovou chvíli jde vše stranou. Musela jsem pomoci a udělala bych to zas,” dodává závěrem Jitka Nováková.

Ocenění od zástupců projektu a Policie ČR převzala paní Jitka Nováková dne 16. září 2022 ve Strakonicích. Jedná se již o 212. držitele titulu Gentleman silnic.

 

Foto: Policie ČR

logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP