Mladý řidič nezvládl řízení, sjel ze silnice a prudce narazil do stromu. Auto plné mladých lidí skončilo v příkopě a začalo hořet. Pět kolemjedoucích řidičů posádce ihned přispěchalo na pomoc a z plamenů vyprostili dvě dívky a jednoho muže. Zachránci z Plzeňského kraje dnes za svůj hrdinský čin získali ocenění Gentleman silnic.

Letos v lednu došlo za odbočkou na obec Chlumčany k tragické nehodě. Mladý řidič v noci nezvládl řízení a narazil autem do stromu. Silný náraz způsobil, že auto skončilo v plamenech. I přes pokročilou noční hodinu okolo naštěstí projíždělo hned několik řidičů, kteří k havárii obětavě vyrazili na pomoc. Tomáš Kučera, Ludvík Idlbek, Pavel Janovec, Tereza Kličková a Jaroslav Krs společnými silami začali vyprošťovat posádku vozu. Záchranu však komplikoval rychle se šířící požár. Bylo jasné, že jde o každou vteřinu.

Kvůli nebezpečí výbuchu museli zachránci postupovat rychle a poté držet vyproštěné oběti co nejdál od hořícího auta. Postupně se jim z plamenů podařilo vytáhnout téměř celou posádku – dvě dívky a jednoho mladého muže, kterým okamžitě poskytli první pomoc. Do příjezdu záchranné služby s nimi komunikovali a udržovali je při vědomí.

Mladí řidiči patří na českých silnicích mezi ohrožené skupiny. Nejvíce nehod se statisticky stává právě lidem
s krátkou řidičskou zkušeností (méně než 5 let). Dopravní policisté proto upozorňují, že bezpečný provoz
na silnicích vyžaduje zejména pozorné a ohleduplné řidiče. „Je velice důležité, aby k sobě účastníci silničního provozu v dnešní uspěchané době nebyli lhostejní a dokázali si i v takovýchto případech pomoci,“ dodává k nehodě mluvčí plzeňských policistů pprap. Iveta Kořínková.

Díky obětavé pomoci pěti statečných řidičů se podařilo zachránit tři velmi mladé životy. Za svůj odvážný čin
a riskování vlastních životů pro záchranu druhých získali ocenění Gentleman silnic. „V tomto případě bylo jednání řidičů natolik odvážné, že jen díky nim neměla tato vážná nehoda ještě tragičtější bilanci,“ doplňuje vedoucí projektu Gentleman silnic Ivana Buriánková.

Tomáš Kučera, Ludvík Idlbek, Pavel Janovec a Jaroslav Krs osobně převzali ocenění ve čtvrtek 25. dubna na Krajském ředitelství policie Plzeňského kraje od zástupců projektu Gentleman silnic a Policie ČR. Jedná se v pořadí o 163., 164., 165. a 166. udělený titul Gentlemana silnic. Poslední oceněná zachránkyně Tereza Kličková obdržela 167. titul Gentleman silnic v nepřítomnosti.