Vytlačil auto z vozovky a ujel. Zraněné zachraňoval Gentleman silnic

Lidský život byl v sázce při nehodě, která se odehrála letos v únoru na Liberecku. Bezohledným předjížděním vytlačil řidič z vozovky auto s dvoučlennou posádkou. To kvůli tomu narazilo do stromu. Spolujezdec havárii přežil díky zásahu kolemjedoucího muže, který se o něj staral až do příjezdu záchranky. Za tuto pomoc získal Julius Jano 189. titul Gentleman silnic.

Po cestě z Frýdlantu směrem k hranicím jelo toho odpoledne několik aut za sebou. Za volantem jednoho z nich seděl i Julius Jano, který tudy jako obvykle mířil do práce. Kolona už se blížila k Novému Městu pod Smrkem, když modrá škodovka vybočila z řady a přejela do levého pruhu k předjíždění. Náhle jí ale zkřížil cestu černý vůz před ní. Řidič strhl řízení prudce doleva – a ostatní šlo od té chvíle rychle.

Viděl jsem jenom, jak začalo předjíždět černé auto a pak modrý vůz vepředu vyjel ze silnice a narazil do stromu,“ vypráví čerstvý Gentleman silnic. Sražené auto nejprve sklouzlo k levé krajnici, a pak ve smyku přeletělo silnici až přes příkop, několikrát se převrátilo a nakonec narazilo do vzrostlého kmene. To už ale Julius Jano zastavoval a vybíhal z auta. Ještě stihl zakřičet na jiného řidiče, ať okamžitě volá „rychlou“.

Na ty vteřiny, kdy jsem běžel k tomu autu, nikdy nezapomenu. Bylo tam hrozné ticho, bál jsem se, co tam uvidím,“ vzpomíná zachránce na první okamžiky. Řidič vozu byl naštěstí jenom v šoku, ale spolujezdec zjevně v pořádku nebyl. Pan Jano ho proto pomohl uvolnit z místa a vyndat z vozu. Nevšiml si žádného krvácení, ale přesto se obával o jeho stav. „Začal jsem na něj mluvit, orientoval jsem ho, jestli ví, co je za den, jak se jmenuje,“ vzpomíná. Vydrželi tak až do příjezdu záchranky, která obavy pana Jana potvrdila. Vyšetření ukázalo, že spolujezdec utrpěl středně těžká zranění a rychlá pomoc ho nejspíš zachránila.

Julius Jano přitom do té doby neměl žádné velké zkušenosti s první pomocí, až na pár rutinních pracovních školení. Po nehodě si ale sám zajistil zdravotnický kurz. „Změnilo to můj pohled na hodně věcí. Pracuju v nízkoprahovém klubu s mládeží, tam se taková pomoc může hodit,“ říká statečný řidič.

Do projektu jej nominovali sami liberečtí policisté, kteří nehodu vyšetřovali. Pohotový zásah Julia Jana je totiž v ostrém kontrastu s tím, jak se zachoval řidič černého vozu, který svou neopatrností kolizi nejspíš zavinil. Ten z místa nehody ujel. „Pan Jano oproti tomu postupoval správně, pohotově a především ohleduplně,“ zdůvodnil nominaci zástupce krajského ředitelství Policie Libereckého kraje Vojtěch Robovský.

Rádi jsme tento příběh ocenili, zachránce se zachoval skutečně velmi obětavě. Při nehodě často závisí lidský život právě na tom, zda se okolo najde někdo, kdo není lhostejný, zastaví a pomůže. Je důležité takovým lidem vyjádřit díky a uznání, říká Ivana Buriánková, ředitelka projektu Gentleman silnic.

Sám oceněný by řidičům, kteří jezdí neopatrně, vzkázal, aby si uvědomili, že neriskují jen svůj život. „Při nehodě může umřít něčí táta, máma nebo syn, nejde to vrátit zpátky. Jak říká můj kamarád, radši ztratím pár minut v životě, než v minutě život,“ uzavírá Julius Jano.

Julius Jano převzal 189. titul Gentleman silnic v pondělí 9. září na krajském ředitelství Policie Libereckého kraje z rukou zástupců České pojišťovny a Policie ČR, které na projektu spolupracují.

Foto: Policie ČR

logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP