V blízkosti vodní elektrárny v Nymburce nezvládl mladý řidič plně obsazeného vozu řízení a sjel ze srázu do řeky Mrliny. Do auta, které se od protějšího břehu odrazilo na střechu, začala rychle natékat voda. Uvnitř se nacházelo pět mladých lidí, ale jen čtyřem z nich se podařilo ze zatopeného vozidla vyplavat. Na sedadle spolujezdce zůstala zaklíněná mladá dívka v bezvědomí. Bylo obrovským štěstím, že jedním ze spolujezdců na zadním sedadle byl David Soběslav, který se několikrát pro dívku potopil, až se mu ji nakonec z pod vodní hladiny podařilo vytáhnout. Za tuto obětavou záchranu života byl odměněn titulem Gentleman silnic.

Těsně před půlnocí předposledního dne letních prázdnin mladý řidič nevytočil pravotočivou zatáčku a auto se společně s dalšími čtyřmi spolujezdci řítilo z přibližně 10metrového srázu, pod kterým protéká řeka Mrlina. Ve velké rychlosti doslova přeletěli až na druhý břeh této přibližně čtyři metry úzké řeky, kde se po nárazu do betonové zdi obrátili s autem na střechu. „Náraz to byl opravdu velmi silný, byl jsem v šoku,” vzpomíná David Soběslav na nehodu, na kterou do konce života nezapomene. Do obráceného, a z velké části ponořeného, vozidla začala rychle natékat voda, která se vyšplhala až do půlky oken zadních dveří.

Mladík si rychle odepnul bezpečnostní pás, chytl za kliku pravých zadních dveří, ty vykopl a vyplaval nad hladinu. Vyplavali všichni, až na dívku, evidentně v bezvědomí, která zůstala pod hladinou uvízlá na místě spolujezdce. David nezaváhal, zůstal ve vodě a snažil se kamarádku z auta dostat. Potopil se, ale nešlo se mu k ní ze strany, kde seděla, dostat. Zkusil to ze strany řidiče, kde mu sice překážely airbagy, ale k dívce se šlo dostat. „Vynořil jsem se, abych se nadechl, a rychle si uvědomil, že musím kamarádku rychle zachránit. Potopil jsem se znovu a odepnul jsem jí bezpečnostní pás,“ vypráví odvážný zachránce. „Chytil jsem ji za bezvládnou ruku a prudce trhnul, abych ji z auta dostal. I za cenu, že jsem jí mohl ublížit. Hlavně jsem jí chtěl zachránit život,“ přibližuje dramatickou situaci.

Nakonec se mu povedl dívku z auta vytáhnout a dostat ji nad hladinu, kde mu ostatní pomohli dostat ji na břeh. Na místě už byli také místními obyvateli přivolaní policisté, kteří ihned započali s resuscitací v podobě srdeční masáže. S tou následně pokračovali také záchranáři, jimž se dívku podařilo oživit. Díky tomu, že chlapec svou snahu nevzdal, se podařilo dívku zachránit bez dalších následků na zdraví. „To, jak se v takto stresové chvíli zachoval, zaslouží velký obdiv,“ říká tisková mluvčí policie Nymburk por. Petra Potočná.

David Soběslav byl za svůj odvážný čin oceněn titulem Gentleman silnic. „Davidovo rychlé jednání nepochybně zachránilo mladé dívce život,“ říká ředitelka projektu Gentleman silnic Ivana Buriánková. „Na silnicích se může stát ledacos, ale takto odvážně se nezachová každý, ocenění je v pravých rukách,“ dodává. Ocenění předali Davidu Soběslavovi 14. června v Nymburce zástupci projektu i Policie ČR. „Jsem bytostně přesvědčen, že se jedná o naprosto výjimečný čin,“ vyjadřuje svůj obdiv také plk. Mgr. Marek Šmíd, ředitel územního odboru Nymburk. Předávání se zúčastnila také zachráněná dívka se svou maminkou. „Davidovi budu navždy vděčná,“ říká upřímně o svém odvážném kamarádovi zachráněná Kristýna Hájková. Její maminka Lucie dodává: „Díky Davidovi je má dcera naživu. Nemohu nalézt ta správná slova, která by dostatečně vyjádřila můj vděk. Jsem moc šťastná, že získal toto ocenění, zaslouží si to!“ Jedná se již o 203. držitele titulu Gentleman silnic.