Zachránili mladou dívku z auta v rybníku, jsou z nich karlovarští Gentlemani silnic

Letos v lednu došlo u Herstošic na Karlovarsku k dopravní nehodě, při které jedno vozidlo skončilo převrácené v rybníku. Naštěstí byli na místě dva muži, kteří pohotově přispěchali na pomoc a skočili do vody. Díky jejich obětavé reakci se jim povedlo z auta vysvobodit osmnáctiletou dívku, která v něm zůstala a nemohla sama ven. Za tento hrdinský čin si tak Pavel Kott a Vlastimil Zajíček odnesli titul Gentleman silnic.

Bylo chladné zimní odpoledne a Pavel Kott zrovna vezl dceru z kroužku domů. Před obcí Herstošice u Karlových Varů zastavil a dal přednost protijedoucímu automobilu, aby mohl následně odbočit vlevo. Pak ale uviděl, že za ním vyjelo jiné auto. Jeho řidič chtěl zjevně předjet kamion, který před ním stál. Stojícího a na odbočení čekajícího vozu Pavla Kotta si všiml příliš pozdě. Ve snaze zabránit srážce tedy stočil volant doleva, ale již nezabránil srážce s protijedoucím vozidlem a sjel do rybníka, kde auto skončilo na střeše.

Když jsem to viděl, hned jsem vyběhl z auta a do rybníka skočil,“ vzpomíná Pavel Kott na lednové neštěstí, kterého byl svědkem. „Z rozbitých okýnek auta se sami zvládli dostat tři kluci. Řekli mi, že v autě zůstala ještě mladá dívka,“ popisuje. Ponořil se tedy pod vodu, aby ji z vozu vyprostil. „Auto se plnilo vodou a já jen slyšel, jak holka pronikavě křičí o pomoc,“ říká. Dveře auta se mu ale nedařilo otevřít a dívku neviděl. Situace byla stále napjatější.

Naštěstí se na pomoc přidal Vlastimil Zajíček, který bydlí v domě naproti rybníku a nehodu zpozoroval z okna. Tomu se podařilo dostat přes rozbité okno auta do kufru, kde překážela rezervní pneumatika. „Když jsem ji dal pryč, slečna se konečně mohla dostat ven a vyplavala,“ vzpomíná na klíčový moment záchranné akce Vlastimil Zajíček. „Byl to šok, obrovský adrenalin,“ dodává hrdina, který potom potlučené a vymrzlé pasažéry do příjezdu záchranných složek pohostil ve svém protilehlém domě.

Díky těmto dvěma statečným se tak celou čtyřčlennou posádku včetně osmnáctileté dívky povedlo zachránit. „Pohotová pomoc obou svědků, kteří neváhali riskovat vlastní zdraví, zajistila, že nehoda skončila bez vážnějších následků,“ říká tisková mluvčí policie Karlovarského kraje por. Bc. Zuzana Týřová.

„Oba muži se zachovali velmi statečně. Věřím, že jejich odvaha bude inspirací a motivací pro ostatní řidiče. Ocenění Gentleman silnic si oba jednoznačně zaslouží,“ dodává ředitelka projektu Gentleman silnic Ivana Buriánková. Pavlu Kottovi předali ocenění zástupci projektu i Policie ČR ve čtvrtek 5. března v Karlových Varech. Vlastimil Zajíček obdržel ocenění v nepřítomnosti. Jedná se již o 198. a 199. držitele titulu Gentleman silnic.

Foto: Policie ČR

logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP