98. titul Gentleman silnic putuje na jižní Moravu

Jakub – přímý svědek srážky dvou aut – neváhal ani vteřinu, aby pomohl posádce, která zůstala zaklíněná v jednom z havarovaných vozidel. Auto navíc začalo pomalu hořet, a tak bez rychlého zásahu odvážného muže by 20letý řidič a jeho 17letá spolujezdkyně čelili přímému ohrožení životů.

Na podzim loňského roku jel Jakub krátce po poledni po cestě od obce Konice do Prostějova, když najednou uviděl dvojici do sebe narážejících vozidel. Těsně se vyhnul čelnímu nárazu škodovky s Opelem a strhl řízení mimo vozovku do silničního příkopu v protisměru. „Neviděl jsem, co se tam odehrálo nebo jak k tomu došlo. Už jsem jen viděl, jak do sebe ta auta bourají. Já jsem se o vlásek vyhnul Felicii. Zastavil jsem se až na poli. Ihned jsem vystoupil a běžel jsem směrem k autu, které začalo pomalu hořet a kde byly, jak jsem po chvíli zjistil, dvě osoby,“ popisuje první okamžiky nehody Jakub, který působí jako dopravní policista ve Vyškově.

Ten den byl Jakub mimo službu, neváhal však ani na vteřinu a okamžitě začal jednat. Ve vozidle Škoda Felicia objevil dvacetiletého řidiče a jeho sedmnáctiletou spolujezdkyni, která volala o pomoc. „Dveře u dívky nešly vůbec otevřít. Ohnul jsem tedy rám dveří, vytáhl jsem ji z vozidla a posadil na trávu. Poté jsem rychle běžel k řidiči. Dveře opět nešly otevřít a tak jsem musel ohnout rám i tady. Řidič ale nemohl vylézt, protože měl obě nohy zlomené,“ líčí dramatické momenty Jakub. Musel jednat rychle, neboť automobil začal hořet a plameny pomalu pohlcovaly celý vůz.

Naštěstí ale pomohl někdo z přihlížejících. Společně vytáhli řidiče z vozu a odnesli jej do bezpečné vzdálenosti od hořící Felicie. „Řidiče jsem položil na bok do stabilizované polohy a dívce jsem dal na tržnou ránu kapesník, abych zastavil krvácení. Potom jsem ještě zkontroloval životní funkce zraněného řidiče, který si stěžoval na bolest nohou,“ říká Jakub, který se o zraněné staral až do příjezdu sanitky, hasičů a policie.

Foto: Policie ČR

logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP