Pohotově zastavil u nehody. Za záchranu řidiče v bezvědomí získal titul Gentleman silnic    

V říjnu minulého roku havaroval u obce Protivín osobní automobil a skončil v příkopu. Kolem nehody projelo několik řidičů, nikdo ale nezastavil, aby pomohl. Naštěstí jel okolo Miroslav Filipin. Zastavil u nabouraného vozidla, aby zjistil, co se stalo. Uvnitř nalezl řidiče, který nejevil známky života. Vyprostil ho a dle pokynů operátorky na tísňové lince zahájil resuscitaci. Tu s pomocí dalších svědků, kteří u nehody následně zastavili, prováděl až do příletu záchranného vrtulníku. Za pohotové jednání a záchranu lidského života byl oceněn titulem Gentleman silnic. Ten již 19. rokem uděluje Generali Česká pojišťovna ve spolupráci s Policií ČR. 

Byla sobota kolem jedenácté hodiny dopoledne. Miroslav Filipin byl zrovna s manželkou a dcerkou na cestě na nákup. „Vyjížděli jsme ze zatáčky u Radčic, když jsme na dlouhé rovince před námi uviděli vozidlo v příkopu. Zastavil u něj nějaký řidič, po chvíli se ale zase rozjel a pokračoval dál. Napadlo nás, že se jedná o vyřešenou nehodu, jen asi ještě nedorazila odtahová služba. Nikdo další si toho auta nevšímal,” popisuje situaci.   

Když havarovaný vůz míjeli, všiml si, že se mu stále točí kola. Při první možné příležitosti tak otočil svůj automobil a vrátil se k místu nehody. Jeho žena si mezitím připravila aplikaci Záchranka, která slouží k určení přesné polohy a přivolání pomoci. Když otevřel dveře nabouraného auta, bylo mu jasné, že pomoc bude potřeba. Uvnitř totiž ležel promodralý muž bez jakýchkoliv známek života.  

Vypnul zapalování, odpoutal bezvládného muže a s pomocí svědkyně, která se k záchraně přidala, ho opatrně vytáhl ven. Zjišťoval, zda má zachované základní životní funkce. Bohužel tomu tak nebylo. Zahájil tedy za podpory operátorky tísňové linky resuscitaci.   

Postupně začali zastavovat další lidé, kteří se s ním při oživování střídali. Tou dobou už na místo dorazili také hasiči. Policisty, kteří přijížděli chvilku po nich, však málem smetl bezohledný řidič kamionu. „Prolétl kolem nás ve velké rychlosti, málem smetl manželku i blížící se policejní auto. Byl jsem v šoku,” vzpomíná Miroslav Filipin. „Při takovýchto záchranných akcích je nutné myslet v první řadě na svou vlastní bezpečnost. Řidiči bohužel velmi často nepřizpůsobí rychlost jízdy tomu, že projíždějí místem nehody,” zdůrazňuje mluvčí písecké policie Kamila Čuřínová Ingrišová s tím, že policisté silnici následně uzavřeli.    

Zanedlouho na to dorazila také sanitka a letecká záchranná služba. „Je fantastické, jak záchranáři dokáží s lidmi komunikovat a uklidnit je. Musím říct, že jsem si nikdy tolik neuvědomoval práci celého integrovaného záchranného systému. Ale ten den mi došlo, jak neskuteční tito lidé jsou. Tímto bych jim chtěl poděkovat,” říká Miroslav Filipin. Nejkrásnějším okamžikem dle jeho slov bylo, když mu přišli potřást rukou s tím, že pánovi zachránil život. „Na tohle nikdy nezapomenu,” přiznává s úsměvem na tváři.   

Za záchranu lidského života získal ocenění Gentleman silnic. „Stejně jako u jiných příběhů jsme se i zde setkali s tím, že oceněný není tím prvním, kdo kolem nehody jede. Plno řidičů spoléhá na to, že někdo zastaví a pomůže místo nich. Bojí se být u dopravní nehody první. Příběh pana Filipina ale ukazuje, že lhostejnost na silnice nepatří a že může i zabíjet,” uvádí Ivana Buriánková, ředitelka projektu Gentleman silnic. „Poděkování si zaslouží i jeho žena, která duchapřítomně přivolala pomoc pomocí aplikace Záchranka a s klidem mu předávala pokyny od operátorky,” dodává ředitel Územního odboru Písek Jiří Surma.    

Ocenění od zástupců projektu a Policie ČR převzal Miroslav Filipin ve čtvrtek 10. března 2022 v Písku. Stal se tak již 210. držitelem titulu Gentleman silnic.   

Foto: Policie ČR

logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP