Bez jeho zásahu mohla jízda v protisměru skončit tragédií. Byl oceněn titulem Gentleman silnic

Na jihomoravské dálnici D52 došlo letos v lednu ke kuriózní a zároveň velmi nebezpečné situaci. Hned několik řidičů vyděsil devětaosmdesátiletý muž, který pravděpodobně v Brně špatně sjel z dálnice D1 a na Mikulov pokračoval v protisměru. Na místo téměř okamžitě dorazila policejní hlídka, která se řidiče pokusila zastavit. Senior ale na veškeré pokyny k zastavení nereagoval. Vozidla jedoucího vysokou rychlostí v protisměru si všiml i Robin Komárek. Ten se při souběžné jízdě ve správném jízdním pruhu snažil všemi prostředky upozornit chybujícího řidiče a zároveň varovat řidiče jedoucí na Brno. Po celou dobu navíc komunikoval s operačním střediskem. I díky jeho pomoci neskončila jízda v protisměru tragédií. Nyní Robin Komárek získal za svůj čin v pořadí již 218. ocenění Gentleman silnic.

V sobotu 14. ledna 2023 se Robin Komárek nad ránem vracel domů z firemní akce na jihu Čech. Když projížděl po dálnici D52 podél obce Modřice, spatřil v protisměru za svodidly vozidlo, které však jelo souběžně s tím jeho. Policisté tou dobou přijali už několik oznámení od vyděšených řidičů, kteří byli tímto automobilem v protisměru ohroženi, a učinili kroky potřebné k uzavření dálnice. Zastavit se ho ale hned nepodařilo. „Na 16. kilometr stihla přijet hlídka z dálničního oddělení v Mikulově, která operovala poblíž. Bohužel řidič na pokyn k zastavení ani výstražné majáky nijak nereagoval,“ uvádí mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb.

Robin Komárek jednal přesně tak, jak by měl jednat každý, kdo se ocitne v obdobné situaci – okamžitě se přes linku 158 spojil s policií, popsal automobil i jeho řidiče a informoval o aktuální poloze. Zároveň se snažil upozornit chybujícího řidiče a varovat ostatní řidiče z opačného směru. „Zapnul jsem mlhovky i výstražná světla a přerušovaně troubil. Všem kolem mě rychle došlo, o co se jedná. Nikdo se mě nepokoušel předjíždět nebo něco podobného,” popisuje situaci Robin Komárek.

U dalšího sjezdu se hlídkám z Pohořelic a ze speciální pořádkové jednotky podařilo seniora zastavit. „Když jsem viděl, že pán konečně zpomaluje, ulevilo se mi. Rozloučil jsem se s dispečerkou a pokračoval dál v jízdě,” uzavírá Robin Komárek. Devětaosmdesátiletý muž byl dezorientovaný a na dotaz policistů, proč nezastavil již o 7 kilometrů dříve, uvedl, že hlídku vůbec neviděl. Jeho vozidlo bylo odstaveno mimo dálnici a komunikace byla zanedlouho znovu otevřena.

„Bohužel ne všechny případy jízdy v protisměru končí šťastně. Například vloni v květnu si u sjezdu na Svitavy spletl směr šestaosmdesátiletý muž, který pak po pár metrech jízdy v protisměru havaroval. Řešení těchto velmi nebezpečných situací proto musí být co nejrychlejší s cílem eliminovat riziko srážky s jiným vozidlem. Stejně důležité je také co nejrychlejší nahlášení jízdy v protisměru i ostatními účastníky silničního provozu na policejní linku s upřesňujícími informacemi. Panu Komárkovi patří za jeho ukázkovou spolupráci velké poděkování,” uvádí Miroslav Tóth, náměstek ředitele krajského ředitelství pro vnější službu.

„Celých devatenáct let, kdy ocenění Gentleman silnic udělujeme, se opakovaně ukazuje, že o odvrácení tragédie často rozhodují i vteřiny. Tento typ zásahu má v historii projektu premiéru. Pan Komárek svým přístupem přispěl ke snížení rizika nehody. Jeho čin je obdivuhodný vzhledem k tomu, co všechno v relativně krátkém čase a vypjaté situaci za volantem dokázal. Jeho případ považuji za velmi inspirativní,” přidává Jan Marek, ředitel projektu Gentleman silnic.

Ocenění z rukou zástupců Generali České pojišťovny a Policie ČR převzal Robin Komárek dne 22. března 2023 v Brně. Jedná se tak již o 218. držitele titulu Gentleman silnic. Naposledy byl v Jihomoravském kraji oceněn Gentleman silnic v březnu minulého roku.

Foto: Policie ČR