Zabránil tragédii, když zkolaboval řidič autobusu. Mladík získal ocenění Gentleman silnic

Ve Šťáhlavech na Plzeňsku došlo na konci minulého roku k velmi nebezpečné situaci. Osmnáctiletý středoškolák, Matyáš Diba, cestoval spolu s dalšími cestujícími autobusem, když si všiml, že řidič kvůli zdravotní indispozici vozidlo neovládá. Přispěchal k němu a snažil se mu sundat nohu z plynu, ale neúspěšně. Autobus narazil do osobního automobilu, ve kterém byl manželský pár společně s třemi dětmi. Následoval střet se sloupem. Ani ten ale vozidlo nadobro nezastavil, rozjelo se totiž znovu, tentokrát dozadu. Matyáš Diba opět zareagoval ukázkově a strhl řidičův volant do strany tak, aby autobus vyjel mimo vozovku. Díky jeho zásahu vyvázli všichni cestující i svědci nehody bez vážného zranění. Za svůj čin získal nyní Matyáš Diba ocenění Gentleman silnic.

V úterý 27. prosince 2022 se vracel Matyáš Diba autobusem domů z rodinné chaty. Po cestě zničehonic uslyšel zvláštní zvuk. Když si uvědomil, že vychází z kabiny řidiče, ihned reagoval. „Na zastávce ve Šťáhlavech najednou vydal řidič podivný zvuk, začal se klepat, dostal křeč a zapřel se nohou o plyn. Pak ztuhl, přestal vnímat a padl na levé boční okno,“ popisuje Matyáš Diba nepříjemnou situaci. Přispěchal k řidiči a pokoušel se mu marně sundat nohu z plynu. Autobus narazil do osobního vozidla, ve kterém cestoval manželský pár společně s třemi dětmi. Rodina naštěstí utrpěla jen lehká zranění.

Situace tímto ale bohužel neskončila, protože autobus následně narazil do sloupu a začal couvat. Řidič stále nereagoval, a tak se volantu ujal Matyáš Diba. Stočil ho tak, aby vozidlo sjelo ke kraji silnice. Zde se konečně zastavilo, a to příhodně o autobusovou zastávku. Poté se Matyáš Diba snažil řidiče autobusu vyprostit z kabiny, sám na to ale nestačil. Otevřel mechanicky dveře a zvenku přispěchali na pomoc dva další muži. Následně šel otevřít i zadní dveře, aby z autobusu mohli vystoupit otřesení cestující. „Všechno se seběhlo strašně rychle. Pomohl jsem jedné paní ven a pak už jen seděl a čekal. Byl jsem z toho takový vykulený,” přiznává.

Pan Diba svou všímavostí a pohotovou reakcí zabránil závažnějším následkům dopravní nehody. Zaslouží si velké poděkování, protože díky němu nedošlo k tragédii,” uvádí Karel Machulda, ředitel Městského ředitelství policie Plzeň s tím, že ne vždy končí podobné situace šťastně. „Záchrana je obzvláště obdivuhodná i s ohledem na to, že si mladík s čerstvým řidičákem v kapse musel rovnou „troufnout“ na řízení autobusu. Situaci zvládl opravdu bravurně,“ přidává Václav Kouba, vedoucí odboru služby dopravní policie KŘP Plzeňského kraje.

„Oceňuji pohotovost pana Matyáše Diby, který si všiml neobvyklého chování řidiče a především se v takto složité situaci rozhodl jednat. Po delší době můžeme znovu i mezi náctiletými ocenit někoho, kdo věnoval pozornost svému okolí a byl ochotný pomoci druhým v nouzi,” uzavírá Jan Marek, ředitel projektu Gentleman silnic.

Ocenění z rukou zástupců Generali České pojišťovny a Policie ČR převzal Matyáš Diba dne 29. května 2023 v Plzni. Jedná se tak již o 219. držitele titulu Gentleman silnic. Naposledy byl v Plzeňském kraji oceněn Gentleman silnic před dvěma lety.

Foto: Policie ČR