Plameny, které zachvátily vůz při únorové nehodě na Klatovsku, mohly mít snadno smrtelné následky. Blízko havárie vozidla naštěstí zrovna Václav Popelík na parkovišti vybavoval svůj obytný vůz hasicím přístrojem. Neuvěřitelnou náhodu okamžitě proměnil v hrdinský skutek. Hořící auto uhasil, čímž zachránil život řidiče i spolujezdce. Teď za svou pohotovost a připravenost získal ocenění Gentleman silnic.

V sobotu 9. února po poledni ztratil řidič Felicie na cestě z Klatov do Ostřetic kontrolu nad řízením auta. Najel na vodící čáru a dostal smyk. Jeho vůz vyjel mimo vozovku, bokem narazil do stromu a po nárazu začal okamžitě hořet.

Z protilehlého parkoviště nehodu viděl Václav Popelík, který se svou ženou právě vybavoval nově pořízený karavan. A náhoda tomu chtěla, že do něj instalovali i malý hasicí přístroj. „Najednou jsem viděl, že kolem nás auto letí mimo silnici, načež začalo hořet. Vyběhl jsem k němu proto s tím malým hasičákem, který ale k uhašení nestačil. Tak jsem se vrátil do domu pro velký minimax, se kterým už se podařilo,“ popisuje kritickou situaci toho únorového dne.

Díky zásahu Václava Popelíka se oheň zastavil před kabinou vozidla ještě dřív, než dorazili hasiči. Ti pak celou posádku vyprostili, řidič byl okamžitě letecky převezen do nemocnice v Plzni, jeho spolujezdce záchranáři zavezli do nemocnice v Klatovech. „Pan Popelík svým rozhodným přístupem zachránil život řidiče,“ potvrzuje vrchní inspektorka Dana Ladmanová z Krajského ředitelství Policie Plzeňského kraje.

Šlo přitom o obrovskou náhodu. „Nový obytňák jsme na parkoviště přivezli už dřív, až později dopoledne jsme se k němu vrátili a začali do něj montovat vybavení. Když jsem viděl hořící auto, opravdu jsem úplně náhodou zrovna držel hasičák v ruce,“ žasne Václav Popelík. „Neumím si představit, že by někdo, kdo zrovna drží v ruce hasicí přístroj a vidí blízko vzplanout auto, neudělal totéž co já,“ říká skromně.

Za to, že nezaváhal a poskytl bezprostřední pomoc účastníkům dopravní nehody, získal dnes Václav Popelík titul Gentleman silnic. „Díky rychlé reakci a pohotové pomoci pana Popelíka po vážné nehodě byly ušetřeny životy dvou lidí. To je ohromný čin, který si zaslouží velké díky a ocenění,“ říká ředitelka projektu Gentleman silnic Ivana Buriánková.

Cena byla hrdinovi předána v Klatovech v pondělí 18. listopadu za účasti zástupců Policie ČR. Jedná se již o 193. titul Gentleman silnic.