Po srážce s autem pomohli mamince se dvěma dětmi. Dostali za to ocenění Gentleman silnic a Mladý hrdina

V lednu se v Jirkově na Chomutovsku stala nehoda, při níž osobní auto srazilo matku se dvěma dětmi. Blízko nehody byli naštěstí tři lidé, kteří nezaváhali a pustili se do první pomoci. Za to získali Jakub Toman a Milan Hausdorf ocenění Gentleman silnic a studentka Markéta Petrová titul Mladý hrdina.

Poslední lednová sobota letos v Jirkově nebyla obyčejným dnem. Večer tam na přechodu pro chodce auto srazilo ženu se dvěma dětmi. Naštěstí byli poblíž řidič trolejbusu Jakub Toman a kolemjdoucí Milan Hausdorf. Ti poskytli zraněné matce první pomoc a zasloužili si tak ocenění Gentleman silnic. O její vyděšené děti se mezitím postarala mladá studentka Markéta Petrová, která šla kolem. Ta za svou obětavost obdržela titul Mladý hrdina určený pro odvážné mladé lidi – žáky a studenty.

Jakub Toman byl zrovna na brigádě jako řidič trolejbusu. Po výjezdu z nádraží ale daleko nedojel – křižovatka byla kvůli nehodě zablokovaná. Řidič neváhal a vyběhl na pomoc ke sražené ženě. „Využil jsem toho, co mě naučili v práci: dal jsem ji do stabilizované polohy, měřil jsem jí tep,“ vysvětlil nový Gentleman silnic, který se základy první pomoci naučil při práci hasiče. „Když už se člověk přichomýtne k takové nehodě a není mu to úplně cizí, tak přece pomůže,“ shrnuje Jakub Toman stručně a skromně své statečné počínání při nehodě.

Druhý oceněný, Milan Hausdorf, šel v době nehody zrovna kolem i s rodinou. „Když jsem viděl, že žena letěla několik metrů, hned jsem volal rychlou a policii a běžel jsem ke zraněné,“ popsal svou hbitou reakci a vyjádřil rozhořčení nad tím, že řidič auta chtěl ženu i děti odvézt do nemocnice. „Věděl jsem, že se zraněnými se musí hýbat co nejméně,“ vysvětluje. Základy první pomoci zná z práce na stavbách i ze života po boku zdravotní sestry.

Sražených dětí se při nehodě ujala studentka střední zdravotnické školy Markéta Petrová, která šla zrovna z obchodu. „Doběhla jsem ke křižovatce, kde jsem viděla, že se něco stalo. Řekli mi, že bych mohla pomoct dětem,“ popsala Markéta svou vzpomínku na osudný večer. Poté, co dva chlapce našla v autě, kam je uložil jeho řidič, se o ně postarala a uklidňovala je do doby, než přijela sanitka.

Celý příběh ukazuje, že pomoci druhým může opravdu každý bez ohledu na věk. „Obětem nehody v tomto případě pomohli jak dospělí, tak i mladá dívka,“ říká ředitelka projektů Gentleman silnic a Mladý hrdina Ivana Buriánková. „Všichni tři prokázali velkou obětavost a schopnost rychle a účinně reagovat, když bylo potřeba pomoct,“ odůvodňuje, proč byli pro ocenění vybraní právě Jakub Toman, Milan Hausdorf a Markéta Petrová.

Ceny byly jirkovským hrdinům předány v Chomutově ve čtvrtek 31. října za účasti zástupců Policie ČR. Jedná se již o 191. a 192. titul Gentleman silnic a 46. titul Mladý hrdina.

Foto: Policie ČR

logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP