Brněnský příběh má pokračování, za záchranu muže byli oceněni ještě dva motorkáři

Muž, kterému po vážné dopravní nehodě pomohl hasič v civilu Jiří Oharek, nominoval na titul Gentleman silnic další dva lidi. Za pohotový zásah u této nehody si tak v únoru odnesli ocenění navíc Milan Herzog a Pavla T. z Brna. 

Právník Hynek M. se loni v létě vracel od soudu domů na motorce. Dodávka před ním se ale najednou bez varování rozhodla změnit směr. Řidič motorky neměl šanci zareagovat a do dodávky čelně narazil. Náraz ho vymrštil do vzduchu a způsobil mu natolik vážná poranění nohy, že se z nehody stal boj o život. „Několikrát v životě jsem už u dopravní nehody byl jako svědek. V půlce července loňského roku jsem se ale ocitl na druhé straně, když jsem se sám stal obětí nehody, kterou jsem nezavinil. Moje zranění byla natolik vážná, že bych tady bez pomoci všech těch lidí nejspíš nebyl,“ popisuje svůj náhlý zápas o život Hynek. 

Kvůli rozsáhlému tepennému krvácení záleželo na každé minutě. Mladý muž měl štěstí v neštěstí, protože u něj zastavilo hned několik zodpovědných řidičů. Mezi prvními k nehodě dojeli dva motorkáři, kteří ihned běželi zraněnému muži na pomoc. „První ke mně přiběhl pár, který byl také na motorce. Ona mi okamžitě vrazila pracky do nohy a pokoušela se krvácení zastavit přímo v ráně, on z někoho stáhl pásek a snažil se mi tu nohu zaškrtit,“ vzpomíná zraněný Hynek.

Milan a jeho kamarádka Pavla si ten den vyrazili na motorce do Blanska na zmrzlinu. Nehoda se odehrála jen malý kousek před nimi. „Viděl jsem to celé, dodávka se začala otáčet, on do ní narazil a letěl vzduchem. Hned jsme zastavili a běželi k němu. Byli jsme u něj v řádech sekund, všude spousta krve. Věděl jsem, že je to zlé, hned jsme se snažili to krvácení zastavit rukama a všemi možnými způsoby. Pak jsem vzal pásek a tu ránu zaškrtil,“ vypráví čerstvý Gentleman silnic Milan. „Do té doby jsem byl jen u lehčích nehod, nějaké zlomeniny a podobně. Byl to mazec. Měl jsem pocit, jako by se zpomalil čas. Člověk si naštěstí vzpomene skoro na všechno, co zná,“ dodává.

U nehody se pak o malou chvíli později objevil také hasič v civilu, Jiří Oharek, který vystřídal zasahující motorkáře. Ten získal titul Gentleman silnic již v lednu, jednalo se totiž o několikátou nehodu, u které mimo službu zasahoval a zachraňoval životy. „Vnímám to tak, že pokud by tam kdokoliv z nich nebyl, nebyl bych dost možná dnes já tady,“ popisuje své pocity zachráněný Hynek.

Právě on také na statečné jednání obou motorkářů upozornil. Díky nehodě se se svými zachránci Milanem a Pavlou začal vídat a ví, že je pro ně včasná pomoc velké téma. Milan Herzog ve svém motobaru každoročně pořádá školení první pomoci zaměřené právě na motorkáře. Záchranářské školení absolvoval i v rámci své druhé práce. „Člověk si to v těch kurzech vyzkouší a pak třeba tolik nepanikaří. Ale i tak s vámi takový zážitek otřese, já jsem z toho třeba tři dny nespal. Nevěděl jsem, jak to dopadlo a jestli se ho povedlo zachránit,“ říká oceněný zachránce Milan.

Pan Hynek se na nás obrátil, když se o projektu dozvěděl z médií. Hned jsme oba zachránce kontaktovali. Jednali totiž naprosto příkladně a moc doufáme, že inspirují i další řidiče, aby se nebáli zastavit u nehody a poskytnout pomoc,“ říká k ocenění Ivana Buriánková, vedoucí projektu Gentleman silnic.

Milan Herzog převzal ocenění 12. února za sebe i za svou kamarádku Pavlu na Krajském ředitelství policie Jihomoravského kraje od zástupců projektu Gentleman silnic i policistů. Udělen byl již 157. a 158. titul Gentleman silnic. Předávání ocenění se účastnil také zachráněný motorkář a v lednu oceněný Jiří Oharek.

Foto: Policie ČR

logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP