Dívky cestou do školy zachránily život sražené motocyklistce. Získaly ocenění Gentleman silnic

V Prostějově se začátkem letošního školního roku stala děsivě vypadající nehoda. Pětasedmdesátiletý řidič osobního auta přehlédl při odbočování ženu na skútru a srazil ji. Motocyklistka zůstala bezvládně ležet na vozovce. Naštěstí mezi svědky nehody byly Michaela Zajíčková (18) a Kateřina Mezuliánková (19), studentky maturitního ročníku střední zdravotnické školy, které nezaváhaly a okamžitě ženě poskytly první pomoc. Za tento pohotový zásah byly nyní oceněny titulem Gentleman silnic.

Prostějov – Byl pátek 8. září krátce před půl osmou ráno. Michaela Zajíčková a Kateřina Mezuliánková byly právě na cestě do školy. Povídaly jsme si, když se najednou ozvala hlasitá rána. Znělo to, jako kdyby se roztříštilo sklo,” popisuje Kateřina. Ve skutečnosti ránu způsobila dopravní nehoda, která se udála jen pár metrů od nich. Nepozorný řidič osobního auta při odbočování na křižovatce srazil ženu na skútru. Paní ze skútru doslova odletěla. Nastalo hrobové ticho, jako kdyby se zastavil čas. Přeběhly jsme přes přechod a šly jí okamžitě pomoct,” pokračuje Michaela, druhá ze zachránkyň.  

Sražená žena zůstala bezvládně ležet na vozovce. Vůbec nereagovala na naše hlasy, jen na bolestivý podnět. Po chvíli přestala reagovat úplně, dokonce přestala dýchat,” popisuje Kateřina moment, kdy se rozhodla zahájit srdeční masáž. Jiná svědkyně mezitím zavolala záchrannou službu. Řidič, který ženu srazil, vykoukl ze svého automobilu, ale hned zase zalezl zpátky, a už nevyšel. Bylo evidentní, že byl v šoku,” doplňuje Michaela.

Po několika minutách srdeční masáže získala žena znovu vědomí. Probudila se, byla ale vyděšená. Situaci navíc nepomohlo, když si všimla, že má otevřenou zlomeninu holenní kosti. Obě dívky zůstaly až do příjezdu záchranné služby u ní a uklidňovaly ji. Byla to vypjatá a velmi nepříjemná situace. Lidé se začali hromadit kolem nás, byli zvědaví. Někteří chtěli také pomoct, například za námi přišel pan doktor z gastroenterologie nebo lidé z nedaleké charity,” vysvětlují dívky. Řidička skútru byla následně předána do péče zdravotníků a s vážným zraněním letecky transportována do Fakultní nemocnice Olomouc.

„Takovéto věci jsme zkoušely vždycky jen nanečisto v učebnách. Vědomosti ze školy nám určitě pomohly, ale i kdybychom nestudovaly na zdravotnické škole, postupovaly bychom stejně a pokusily se paní pomoct,” uzavírají statečné dívky s tím, že nakonec pokračovaly ve své cestě do školy, i když s mírným zpožděním.  

„Jednalo se o kritickou situaci, ve které se podobně jako Kateřina s Michaelou umí zachovat málokdo. Dívky se nenechaly ničím rozhodit a postupovaly naprosto profesionálně. Rád bych oběma jménem policie poděkoval za příkladnou pomoc a záchranu lidského života,” uvádí zástupce ředitele prostějovské policie Leoš Klučka.

„Tato záchranná akce by se dala shrnout slovy správní lidé ve správný čas na správném místě. Nebýt Kateřiny a Michaely, které se okamžitě chopily zodpovědnosti a sražené řidičce skútru pomohly, mohla tato nehoda skončit tragicky. Ocenění je ve správných rukách, protože právě kvůli těmto příběhům projekt vznikl,” uzavírá Jan Marek, ředitel projektu Gentleman silnic.  

Ocenění z rukou zástupců Generali České pojišťovny a Policie ČR převzaly Michaela Zajíčková a Kateřina Mezuliánková dne 29. listopadu 2023 v Prostějově. Jedná se tak již o 225. a 226. ocenění titulem Gentleman silnic.

Foto: Policie ČR

logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP