Žena zabránila tragédii, když její manžel zkolaboval za volantem. Získala ocenění Gentleman silnic

V Jeseníku došlo začátkem letošního školního roku k velmi nebezpečné situaci. Na policejní tísňovou linku přišlo hlášení o červeném autě, které zezadu najelo do dalšího vozidla a pokračovalo dále v jízdě. Za volantem tohoto automobilu seděl 71letý řidič, který vlivem náhlé srdeční příhody ztratil vědomí. Katastrofálním následkům zabránila jeho manželka, paní Marie Hádková. Převzala z místa spolujezdce řízení a vozidlo zastavila. Za tuto pohotovou reakci byla nyní oceněna titulem Gentleman silnic.

Bylo pondělí 4. září 2023 krátce po deváté hodině dopoledne. Marie Hádková jela společně se svým manželem, dcerou a vnučkou po Šumperské ulici v Jeseníku. Jejich auto se zničehonic začalo stáčet do protisměru. Paní Hádková ihned z místa spolujezdce uchopila volant. V tu chvíli ještě nevěděla, že jejího manžela za volantem právě postihla srdeční příhoda. „Viděla jsem, že manžel měl ruce na stehnech, vyvrácenou hlavu a nohu sesunutou na plynový pedál. Okamžitě jsem chytila volant a přejela zpět do pravého jízdního pruhu,“ vzpomíná na těžkou situaci.

Protože ze svého sedadla nemohla Marie Hádková ovládat brzdový pedál, najelo jejich vozidlo zezadu do dalšího automobilu. Ve snaze nezpůsobit další škodu ho následně objela a pokračovala dál v jízdě. Vnučka mezitím zavolala záchrannou službu.

Paní Hádková si uvědomovala, že potřebuje co nejrychleji zastavit, aby mohla manžela předat záchranářům. Když se jí podařilo usměrnit řízení, vypnula motor. Auto začalo konečně zpomalovat, ale zastavilo až v momentě, kdy zatáhla ruční brzdu.

Policisté byli na místě díky hlášení svědků téměř okamžitě a postarali se o manžela paní Hádkové až do příjezdu záchranné služby. Ta ho posléze převezla do jesenické nemocnice.

Oceňovaná se zachovala pohotově, což bylo nesmírně důležité. Vozidlo i při relativně malých rychlostech ujede během chvilky nemalou vzdálenost, proto je potřeba reagovat rychle. Je obdivuhodné, že paní Hádková dokázala v takové stresové situaci zachovat chladnou hlavu a převzít z místa spolujezdce kontrolu nad automobilem, a to i přesto, že sama už dlouhou dobu neřídila,” uvádí Ivan Petrišče, ředitel Územního odboru Jeseník Policie ČR.

„Paní Hádková svým duchapřítomným zásahem pravděpodobně zabránila velkému neštěstí. Touto cestou bychom jí chtěli vyjádřit upřímný respekt a ukázat i ostatním účastníkům silničního provozu, že podobné krizové situace se dají zvládnout. Děkujeme paní Hádkové a přejeme jí i jejímu manželovi pevné zdraví,“ uzavírá Jan Marek, ředitel projektu Gentleman silnic.

Ocenění z rukou zástupců Generali České pojišťovny a Policie ČR převzala Marie Hádková dne 19. října 2023 v Jeseníku. Stala se tak 224. držitelem titulu Gentleman silnic.
Naposledy byl na Jesenicku oceněn Gentleman silnic v roce 2010.

Foto: Policie ČR

logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP