V úseku mezi Opavou a Ostravou nezvládl řidič Fabie řízení a naboural do stromu. Zůstal zaklíněný v autě a upadl do bezvědomí. Dva mladí stateční muži si dopravní nehody všimli a přispěchali na pomoc. Vylomili okno, posádce havarovaného vozu poskytli první pomoc a přivolali záchranářský vrtulník. Za svůj statečný čin získali zachránci 168. a 169. titul Gentleman silnic.

V únoru letošního roku okolo sedmé hodiny ráno jel třiatřicetiletý řidič lesem mezi obcemi Chabičov a Velká Polom. Na zimní ranní vozovce nezvládl řízení, sjel ze silnice a naboural do stromu. Právě v tu chvíli kolem projížděli dva mladí muži na cestě do práce. Igor Janíček a Tomáš Trupl si nejdříve mysleli, že Fabie jen normálně odbočila ze silnice. Pak ale uslyšeli troubení. Okamžitě zastavili svou dodávku a rozeběhli se posádce nabouraného auta na pomoc.

Než doběhli k vozu, báli se nejhoršího. Přes rozbité čelní sklo spatřili uvnitř řidiče. Náraz ho zaklínil na sedadle, hlavu měl rozbitou a očividně byl v bezvědomí. Auto bylo zamčené, Tomáš Trupl se proto rozhodl vylomit čelní sklo, aby měl ke zraněnému lepší přístup. “Byl v hrozném stavu, jenom chrčel, měl otevřenou hlavu, nereagoval, nekomunikoval,“ vzpomíná na první chvíle jeden z čerstvých Gentlemanů.

Druhý oceněný, Igor Janíček, mezitím volal záchrannou službu a s operátorem řešili, jak zraněného řidiče správně ošetřit. Bylo potřeba mu zaklonit hlavu a držet ji celou dobu ve správné poloze. O to se postaral Tomáš Trupl, zatímco jeho kolega řešil záchranářský vrtulník. Na místě byl totiž špatný signál, spojení nefungovalo bezpečně, což v obou zachráncích jen zvyšovalo stres.Měli jsme strach, abychom mu ještě nějak neublížili. Pomoc vyrazila hned, ale měl jsem stejně pocit, že trvalo hrozně dlouho,“ vzpomíná Igor Janíček.

Na místo dorazila záchranná služba z Dolního Benešova a také ostravští letečtí záchranáři. Vrtulník navíc chvíli musel hledat vhodné místo, kde přistát. Nakonec se mu to podařilo a z obou Gentlemanů konečně spadla největší úzkost. Vzápětí ji vystřídaly obavy o to, zda řidič svá zranění zvládne. Záchranáři na místě zjistili, že muž má nejspíš poškozený mozek. Pacienta převedli na přístrojem řízenou ventilaci a krátce na to už vrtulníkem mířil na urgentní příjem do Fakultní nemocnice Ostrava.

 Svým pohotovým zákrokem oba muži zachránili život mladého řidiče. Za to je s velkou radostí oceňujeme a věřím, že si z nich vezmou příklad i další účastníci silničního provozu. Někdy závisí lidský život opravdu jen na tom, zda někdo jiný pomůže,“ říká Ivana Buriánková, vedoucí projektu Gentleman silnic. A její slova potvrzuje i oceněný Tomáš Trupl: „Překvapilo mě, že okolo jezdila auta a nikdo nezastavil. Kdyby se někdy něco stalo mě, taky bych chtěl, aby někdo zastavil.“ 

Tomáš Trupl osobně převzal 168. titul Gentleman silnic v pondělí 24. června 2019 v budově Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje v Ostravě. Osobně se předání účastnili také policisté z Územního odboru Opava, kteří celou nehodu vyšetřovali. Igor Janíček obdržel 169. titul Gentleman silnic v nepřítomnosti.