Manželé Malíkovi zachránili cyklistku, které se zastavilo srdce

Letos v květnu přišla na silnici za Kroměříží málem o život maminka dvou dětí. Při jízdě na kole ji nečekaně potkala zástava srdce. Zachránila ji pohotová reakce manželů, kteří kolem zrovna projížděli autem. Jaroslav a Svatava Malíkovi byli za svoje statečné jednání ocenění 187. a 188. titulem Gentleman silnic.

Manželé Malíkovi letos v květnu zažili na silnici drama, na které jen tak nezapomenou. Byli zrovna na cestě autem z Kroměříže, projížděli po úseku silnice, kde paralelně vede cyklostezka. Když míjeli cyklistku v bílém tričku, stalo se něco zvláštního. Paní zničehonic spadla z kola a zůstala ležet v trávě.

Pád zahlédli Malíkovi jen krátce. „Byl to takový periferní postřeh, žena hned říkala, ať zastavíme,“ vypráví Jaroslav Malík. Okamžitě se k nehybné ženě rozeběhli. Byla zamotaná v kole a v obličeji celá šedá. Manželé neváhali ani vteřinu a pustili se do první pomoci.

Hned jsem si k ní klekl a nahmatal jsem tep, žena mezitím vytočila linku 112,“ vzpomíná Jaroslav Malík na první okamžiky. Srdce bezvládné ženy pulzovalo, ale tep se rychle ztrácel. Operátorka tísňové linky proto manželům poradila, ať cyklistce poskytnou srdeční masáž. Paní Malíkové po telefonu udávala tempo a ta ho obratem předávala svému muži, který se pustil do pravidelného stlačování hrudníku.

Základy srdeční masáže znal bývalý policista Malík ze služebních školení, v praxi to ale dělal poprvé. „To byla vlastně ta hlavní obava, jestli to dělám dobře,“ vypráví. Naštěstí stačilo několik stlačení a tep se ozval zpátky. „Dýchala sice plytce, ale dýchala, tak jsem doufal, že to snad nebude tak zlé,“ popisuje kritické chvíle statečný řidič. S pravidelnou masáží přestal až ve chvíli, kdy ho vystřídali profesionální záchranáři. Ti na místě zjistili, že bezvládná žena právě prodělala náhlou zástavu srdce.

Díky pohotovému zásahu manželů Malíkových ale nehodu přežila. Měla přitom štěstí, do trávy totiž z kola spadla tak, že ze silnice by už nebyla vidět, a mnoho cyklistů tudy zrovna toho dne neprojíždělo. Největším štěstím ale bylo to, že zodpovědní manželé u nehody zastavili a nenechali náhlý pád z kola bez povšimnutí. „Ta paní má dvě mladé dcery. Já jsem si uvědomil, že stačil jediný okamžik, a změnilo by to život celé její rodině,“ dodává Jaroslav Malík.

Za svůj pohotový zákrok byli manželé Malíkovi oceněni 187. a 188. titulem Gentleman silnic. „V tomto případě rozhodovaly minuty. Zdánlivě šlo jen o pád z kola, ale ve skutečnosti byl ve hře lidský život, který se podařilo včasným zákrokem zachránit. Mám velkou radost, že jsem se dnes mohla s manželi Malíkovými setkat,“ uvedla Ivana Buriánková, ředitelka projektu Gentleman silnic.

Slavnostní předání ocenění proběhlo 22. srpna 2019 v Chropyni, kde oba manželé bydlí. „Moc si jejich statečného jednání vážíme. Jsou to naši dlouholetí občané, znám je osobně, byli vždycky hrozně skromní. Všechny nás překvapili, udělali věc, která opravdu není samozřejmá,“ ocenila jejich jednání starostka Chropyně Věra Sigmundová. Slavnostního předání se zúčastnili i zástupci Krajského ředitelství policie Zlínského kraje, kteří nehodu vyšetřovali (zde je oficiální zpráva) a obětavé manžele na ocenění Gentleman silnic navrhli.

Foto: Policie ČR

logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP