Poskytl první pomoc muži, který za jízdy zkolaboval. Za svůj čin získal titul Gentleman silnic 

V sobotu 9. října 2021 zkolaboval na pražské Štěrboholské spojce osmdesátiletý řidič. Jeho odstavené vozidlo naštěstí zpozoroval projíždějící Arnošt Kolman. Když zastavil a za volantem spatřil bezvládného muže, okamžitě zavolal záchranku a začal mu poskytovat první pomoc. Vytáhl ho z auta a až do příjezdu policie prováděl srdeční masáž. Za rychlé a duchapřítomné jednání byl odměněn titulem Gentleman silnic.   

Arnošt Kolman jel zrovna domů z práce po Štěrboholské spojce, když si v jednom z jízdních pruhů všiml stojícího automobilu. „Zarazilo mě, že stál uprostřed vozovky, navíc neměl ani zapnutá výstražná světla. Napadlo mě, že si tam někdo hraje s mobilním telefonem, nebo se třeba snaží nastavit navigaci,“ uvádí. Zkusil řidiče probliknout dálkovými světly, ten ale nijak nereagoval. „Chtěl jsem zjistit, co se vlastně děje. Pomalu jsem k vozidlu dojel, podíval jsem se dovnitř a uviděl jsem podivně zkrouceného pána,” popisuje nepříjemnou situaci. Řidič se nehýbal a vypadal, jako kdyby spal. Ve skutečnosti se mu ale zastavilo srdce. 

Hned jsem běžel pro telefon a zavolal záchranku,“ vzpomíná Arnošt Kolman. Bezvládného muže vytáhl ven z vozu a dle pokynů operátorky tísňové linky zahájil resuscitaci. K záchraně se připojil další svědek a vždy, když tomu druhému docházely síly, vystřídali se. Zahájení laické první pomoci ještě před příjezdem profesionálních záchranných složek je v takových situacích klíčové,” zdůrazňuje tisková mluvčí policie Violeta Siřišťová.   

Masáž srdce prováděli oba muži až do příjezdu policejní hlídky. Poté převzal oživování jeden z policistů, zatímco jeho kolega připravoval přenosný defibrilátor. Zanedlouho dorazila na místo také sanitka. Arnoštovi Kolmanovi tato doba ale připadala jako věčnost. „Fyzicky se to dalo zvládnout, protože jsme se střídali. Nicméně psychicky to bylo neskutečně náročné,“ vzpomíná zachránce. Díky jeho pohotovému zásahu se podařilo přivést muže zpět k životu. „Byl to skvělý pocit,“ přiznává s úsměvem na tváři. 

Za tento odvážný čin byl oceněn titulem Gentleman silnic. Opět se ukázalo, jak je důležité mít alespoň základní znalosti první pomoci. Můžeme se každý sám sebe zeptat, zda bychom v podobné situaci věděli, jak zraněného člověka oživovat. Pan Kolman to dokázal. Svým jednáním zachránil lidský život, to hovoří za vše,” říká Ivana Buriánková, ředitelka projektu Gentleman silnic. „Pokud by pan Kolman nereagoval na vzniklou situaci, nezavolal na tísňovou linku a neposkytl řidiči první pomoc, bylo by dnes v několika rodinách všechno jinak! Přál bych si, aby i tento příběh inspiroval ostatní účastníky silničního provozu a připomněl jim, že lhostejnost v mezilidských vztazích nemá co dělat. Velmi si vážím každého, kdo pomáhá, protože do nesnází se může kdykoliv dostat každý z nás,” dodává brig. gen. Ing. Tomáš Lerch, ředitel Krajského ředitelství hlavního města Prahy. 

Ocenění od zástupců projektu a Policie ČR převzal Arnošt Kolman v úterý 2. listopadu na slavnostním předávání v Praze. Stal se tak již 206. držitelem titulu Gentleman silnic.  

Foto: Policie ČR

logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP