Zachránili seniora z potápějícího se auta. Strakonice mají nové Gentlemany silnic 

V září minulého roku havaroval u obce Mnichov v okrese Strakonice řidič osobního automobilu. Nezvládl řízení a sjel do rybníka. Těsně po nehodě kolem projížděli Radek Macháček a Jan Procházka, kteří spatřili potápějící se vozidlo. Jednali velmi rychle a pohotově. Okamžitě přivolali pomoc a vrhli se do záchranné akce. Společnými silami vytáhli 71letého podchlazeného řidiče z auta na břeh, kde se o něj postarali záchranáři. Za tento statečný čin získali oba muži ocenění Gentleman silnic.   

Bylo krátce po šesté hodině ranní a Radek Macháček s Janem Procházkou byli zrovna na cestě do práce. Kvůli hlášeným dopravním komplikacím se vydali po jiné trase než obvykle. O pár minut později se ukázalo, že nebýt tohoto na první pohled nepodstatného rozhodnutí, pravděpodobně by zemřel člověk.   

Když totiž projížděli po nerušné cestě mezi dvěma rybníky, zahlédli pod vodní hladinou rozsvícená světla. Zastavili a spatřili potápějící se automobil, uvnitř kterého seděl postarší pán. Ihned zavolali pomoc. Vozidlo ale velmi rychle klesalo ke dnu. „Bylo nám jasné, že než přijede pomoc, bude pozdě. Nemohli jsme čekat na příjezd záchranných složek,” uvádí jeden ze statečných zachránců Jan Procházka s tím, že mnoho nechybělo a pán by byl zcela ponořený ve vodě.  

Proto neváhali a začali konat. Radek Macháček skočil do chladné vody a vydal se k potápějícímu se vozidlu. „Ani jsem si nesundal oblečení. Vůbec mě to v tu chvíli nenapadlo,” vzpomíná na dramatickou situaci. Jan Procházka zůstal na břehu a připravoval vše k nezbytné pomoci. „Měl jsem připravené tažné lano pro případ, že by Radek uklouzl, nebo se zabořil do bahnitého dna rybníka,” vysvětluje.   

Ve vodě zasahující zachránce se marně pokoušel otevřít dveře automobilu. „Možná byly zamčené, možná to způsobil tlak vody. Nevíme, ale z nějakého důvodu to prostě nešlo,” popisují oba muži. Nakonec pomocí ocelového klíče na kola rozbil zadní okénko, aby seniora uvnitř lépe slyšeli a mohli s ním komunikovat. Muž byl ale v šoku a příliš nereagoval.   

Radek Macháček se tedy rozhodl seniora z vozu vytáhnout. Rozbil sklo i na místě řidiče opatrně muže protáhl ven a s pomocí Jana Procházky a připraveného lana ho společně velmi obtížně a namáhavě dostali na břeh. Za okamžik dorazila záchranka, která seniora převzala a postarala se o něj. „Muž byl rozrušený a podchlazený. Záchranná služba ho ale díky včasnému zásahu obou mužů převezla do nemocnice bez vážnějších zranění,” uvádí mluvčí strakonické policie Jaromíra Nováková. „Máme radost, že to dobře dopadlo. Denně tudy projede jen pár aut. Kdybychom se vydali jinou cestou, všechno mohlo být jinak. Bylo by to hrozné neštěstí,” shodují se zachránci.   

Radech Macháček a Jan Procházka byli za svůj odvážný čin oceněni titulem Gentleman silnic. „Oběma pánům patří velké poděkování. Bez jejich pomoci mohla tato mít nehoda tragický konec. Jsem moc ráda, že jim můžeme předat naše ocenění Gentleman silnic. Jejich pohotová reakce a statečnost by měly být velkou inspirací i pro ostatní řidiče,” dodává Ivana Buriánková, ředitelka projektu Gentleman silnic s tím, že právě inspirace je jedna z hlavních poslání tohoto dlouholetého ocenění. „V případě celé záchranné akce je potřeba vyzdvihnout rychlou reakci a příkladnou spolupráci obou mužů. Především to, že využili lano pro případ, že by se z vody jeden z nich nemohl dostat,” uzavírá s respektem ředitel územního odboru policie Strakonice plk. Mgr. Jaroslav Nohejl.  

Ocenění od zástupců projektu a Policie ČR převzali 12.1.2022 na slavnostním předávání ve Strakonicích. Jedná se již o 207. a 208. držitele titulu Gentleman silnic.  

Foto: Policie ČR

logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP