Zachránili řidiče a cestující z autobusu, který smetlo tornádo. Jsou z nich hodonínští Gentlemani silnic.

Červnové tornádo, které zasáhlo jih Moravy, smetlo ze silnice nedaleko obce Mikulčice linkový autobus. Ten se několikrát převrátil přes střechu a skončil na boku. Uvnitř se v momentě nehody nacházel řidič a dvě mladé dívky. Starší z nich měla otevřenou zlomeninu ruky a pohmožděné nohy, byla ale schopná chůze. Hůře dopadli těžce zraněný muž a školačka, která zůstala pod zdemolovaným vozem ošklivě zaklíněná. Naštěstí byli po celou dobu nablízku Roman Fiala a Pavel Maloušek, kteří dívku vyprostili a poskytli zraněným potřebnou první pomoc. Za tento obětavý čin byli oceněni titulem Gentleman silnic.

 Roman Fiala byl právě na procházce, když se začaly na obloze objevovat blesky. Po chvíli se přiřítila neobvykle silná bouře s krupobitím. „Držel jsem nad hlavou plastovou přepravku a rychle jsem utíkal domů. Bál jsem se, aby mě to neumlátilo, uvedl. Když se mu podařilo dostat do úkrytu, vzduchem už lítaly kusy stromů, dětské hračky, vytrhané trámy nebo utržené plechy. „Stále se to přibližovalo. Byl jsem si jistý, že to zabije mě i moji maminku, ke které jsem se kvůli silnému větru nemohl dostat. Když to skončilo, měl jsem pocit, že jsem zrovna přežil vlastní smrt,” vzpomíná se zatajeným dechem.

Poté, co vítr ustal, se společně s kamarádem Pavlem Malouškem vydali ven, aby zjistili, jaké škody tornádo napáchalo. Po chvíli hledání uslyšeli volání o pomoc. Několik metrů od nich ležely trosky autobusu. „Okamžitě jsme zjišťovali, kolik lidí ve vozidle v době nehody bylo. Chtěli jsme všechny dostat pryč a ujistit se, že jsme nikoho nepřehlédli,” uvádí Roman Fiala.

Jedna z dívek měla otevřenou zlomeninu a potlučené nohy, byla ale schopná chůze a z místa i přes doporučení zachránců v šoku odešla. Nejnáročnější pro oba muže bylo vyprostit druhou, teprve čtrnáctiletou dívku, která zůstala zaklíněná pod autobusem a měla po nárazu přeražené obě nohy. „Obávali jsme se toho, že přenesením uškodíme. Nevěděli jsme, jaká všechna zranění má, jestli nemůže mít poraněnou páteř. Zohýbaný vrak se ale mohl každou chvíli převrátit. Navíc byla v šoku a podchlazená. Proto jsme se rozhodli jednat,” vysvětluje Roman Fiala dramatickou situaci, kterou má stále v živé paměti. „Postupovali jsme velmi opatrně tak, abychom s ní během přesunu co nejméně hýbali, dodává Pavel Maloušek, druhý statečný zachránce. Oba si při těchto vzpomínkách vybavují dívčino hlasité vzlykání.

Společnými silami dostali zraněného řidiče i dívku na lepší terén. Během čekání na příjezd záchranné služby je přikryli peřinami a drželi nad nimi plachtu, aby je ochránili před deštěm a udrželi v teple. Chytili je za ruce, povídali si s nimi a pokoušeli se uklidnit situaci. „Celá záchranná akce byla o to náročnější, že příjezd záchranářů se kvůli tornádem poničenému okolí výrazně protáhl. Díky odhodlání obou mužů se však podařilo cestující z autobusu zachránit,” uvádí tiskový mluvčí policie Hodonín por. Bc. Petr Zámečník.

Roman Fiala a Pavel Maloušek byli za svůj odvážný čin oceněni titulem Gentleman silnic. „Pánové prokázali velkou odvahu. Věřím, že jejich pohotovost a duchapřítomné jednání budou pro řidiče i další účastníky silničního provozu motivací. Oceněním Gentleman silnic chceme upozorňovat na nutnost být k sobě ohleduplní a vzájemně si pomáhat v krizových situacích, které mohou na silnicích nastat,” říká Ivana Buriánková, ředitelka projektu Gentleman silnic s tím, že si oba muži ocenění jednoznačně zaslouží. „Hodonínsko dodnes s následky tornáda bojuje. Poslední měsíce pro nás byly opravdu náročné a jsem nesmírně rád, že máme možnost touto cestou poděkovat lidem, kteří navzdory nebezpečí pomáhají ostatním,” připojuje se ředitel Územního odboru Hodonín plk. JUDr. František Klimus, Ph.D. Ocenění od zástupců projektu i Policie ČR převzali ve čtvrtek 23. září v Hodoníně. Jedná se již o 204. a 205. držitele titulu Gentleman silnic.

Foto: Policie ČR

logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP