Zpozoroval opilého řidiče kamionu a zabránil možné tragédii. Ústecko má nového Gentlemana silnic

V listopadu loňského roku se dálnice D8 v Ústeckém kraji změnila v dějiště nebezpečné scény. Ve směru k německým hranicím se řítil nákladní vůz z Maďarska, jehož řidič byl zjevně pod vlivem alkoholu. Riskantního způsobu jízdy si naštěstí všiml řidič jiného kamionu Zdeněk Máša. Přes půl hodiny opilého muže za volantem sledoval, varoval ostatní řidiče a snažil se zabránit neštěstí. Drama ukončila až přivolaná policejní hlídka. Za svůj čin získal nyní Zdeněk Máša titul Gentleman silnic.

Řidič kamionu z Maďarska měl přes Česko namířeno do Amsterdamu. Jeho jízda ale měla k profesionalitě daleko. Na dálnici před Lovosicemi pendloval ze strany na stranu a nebezpečně předjížděl osobní auta. Zdeněk Máša zrovna se svým kamionem projížděl okolo. Když viděl, že nákladní vůz nedrží směr, chtěl zjistit, co se děje.

Nejdřív se o řidiče bál. „Myslel jsem si, že je mu špatně, ale když jednou zastavil na krajnici, hned se zase rozjel,“ vzpomíná, jak pojal podezření, že příčinou nebezpečné jízdy může být i něco jiného. Začal tedy kličkující kamion následovat s výstražnými světly, mával na okolní auta a snažil se telefonem upozornit policii na jízdu, která mohla co nevidět skončit tragédií.

Přes půl hodiny pak Zdeněk Máša v závěsu sledoval řidiče, který opakovaně mířil do svodidel. Pomalu se stmívalo, začal tedy kamion před sebou navádět dálkovými světly, aby alespoň trochu držel správný směr. „Předjížděl všemi pruhy bez blinkrů, osobáky musely často natvrdo brzdit,“ popisuje statečný řidič, který se snažil varovat i okolní auta. Situace nebyla vůbec jednoduchá, řidiči na pana Mášu reagovali často naštvaně, troubili a předjížděli oba kamiony zprava.

Tandem kamionů vysvobodily až policejní hlídky, které pan Máša navedl na správný kilometr. Muž za volantem pendlujícího kamionu nadýchal dvě promile alkoholu. Místo do Amsterdamu tak pokračoval do policejní cely a následně na něj byla uvalena i vazba. „Pan Máša svým jednáním pravděpodobně předešel možné tragédii,“ říká mluvčí krajského ředitelství Policie Ústeckého kraje Veronika Hyšplerová. „Moc bych si přála, aby takto uvědomělých řidičů bylo víc,“ dodává.

Zdeněk Máša přitom za tím, co udělal, hrdinství nevidí. „Zareagoval jsem tak, jak by snad zareagoval každý řidič v té situaci. Beru to jako svou práci i povinnost, pomoct, když můžu,“ říká skromně profesionální řidič kamionu, který za volant v práci usedá už třináct let.

S každým dalším příběhem našich Gentlemanů se přesvědčujeme o tom, že i na českých silnicích jezdí skutečně zodpovědní lidé,“ říká ředitelka projektu Gentleman silnic Ivana Buriánková. Ocenění předali Zdeňku Mášovi ve čtvrtek 30. ledna v Ústí nad Labem zástupci projektu Gentleman silnic i Policie ČR. Jedná se již o 197. oceněného Gentlemana silnic.

Foto: Policie ČR

logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP