123. Gentlemanem silnic se stal 14 letý Daniel ze Základní školy Jarošova, Havířov-Šumbark.

Na konci letních prázdnin, v sobotu 20. srpna 2016 došlo ke kolizi dvou osobních vozidel na křižovatce v Okružní ulici v Havířově zaviněné nedáním přednosti v jízdě. Následkem srážky vylétlo jedno z aut z vozovky a zastavilo se až o schody blízkého učiliště, druhé zůstalo stát na cestě.

Na tuto nehodu bude ještě dlouho vzpomínat Daniel, který v ten okamžik procházel kolem s kamarády, když uslyšel velkou ránu a zvuk mačkajících se plechů. Zareagoval pohotově, nezpanikařil a vydal se na pomoc: „První co mě napadlo, jestli to není někdo z mé rodiny. Řidič byl otřesený, nedařilo se mu vytočit číslo, tak jsem mu telefon vzal a namačkal 155,“ líčí.

Společně s kamarádkou Kristýnou poskytli první pomoc dezorientovanému chlapci a dívce, ve které Daniel ihned rozpoznal svou spolužačku Zdeňku: „Staral jsem se o zraněného chlapce, po celou dobu jsem na něj mluvil, než přijela rychlá pomoc, a utěšoval jsem Zdeňku, která byla také zraněná a v šoku,“ popisuje hoch událost.

I když se nehoda zdála na první pohled jako vážná, naštěstí z ní všichni vyvázli bez těžké újmy na zdraví a některé pasažéry převezla sanitka do nemocnice jen s lehkými zraněnými: „Když jsem viděl ta nabouraná auta, tak jsem měl strach, že to bude velmi vážné, naštěstí nebylo,“ vzpomíná Daniel s tím, že by bez zaváhání pomohl znovu.

Právě spolužačka Zdeňka ho spolu s výchovnou poradkyní Šárkou navrhla na titul Gentleman silnic: „Velmi mě potěšilo, že se v dalších dnech Daniel informoval a zajímal o to, zda jsme všichni v pořádku. Jménem celé naší rodiny chci takto poděkovat svým kamarádům za pomoc v nenadálé životní situaci,“ uvedla dívka v nominaci.

Od roku 2014, kdy při dopravní nehodě pomohly čtyřletému chlapci dvě dívky ve věku 12 a 11 let, je Daniel dalším „náctiletým“ hrdinou.

Foto: Policie ČR

logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP