125. titul Gentleman silnic putuje na Ústecko do rukou zachránce Davida

Začátkem března letošního roku se David vracel kolem 14. hodiny z práce. Na silnici 3. třídy z Mikulášovic směr Brtníky se mu za zatáčkou naskytl pohled na děsivě vyhlížející autonehodu. Škoda Felicia ležela převrácená na střeše, ihned proto zpozorněl. „Řidič, který zastavil na místě přede mnou, volal záchranku. Vzal jsem lékárničku a vyrazil na pomoc. První, co mi proběhlo hlavou, bylo, hlavně ať tam nejsou žádní mrtví,“ popisuje David své obavy.

Z havarovaného vozidla důsledkem kolize vypadli tři cestující. „Asi patnáctiletý chlapec ležel v příkopě, komunikoval, lehce krvácel z hlavy. Společně s další řidičkou jsme pod něj dali deku. Pak jsem spěchal k autu, kde pod vrakem zůstala zaklíněná slečna. Snažil jsem se ji vytáhnout, ale nešlo to,“ vzpomíná na osudový okamžik David. „Pokládal jsem ji za mrtvou, ve třech se nám naštěstí podařilo auto nadzvednout, a tím se ta slečna probrala. Musel jsem ji vymotat z pásů, z úst jí tekla krev, uklidňoval jsem ji a uložil do stabilizované polohy,“ vysvětluje dramatickou situaci.

Zachránce se postaral i o další dva dospělé muže: „Dal jsem je do stabilizované polohy, všichni byli pochopitelně v šoku. Viditelná byla jen krev a pohmožděniny, co mají zraněné uvnitř, jsem samozřejmě netušil, takže toho víc dělat nešlo,“ dodává David. V rámci první pomoci s posádkou stále komunikoval a kontroloval zraněné, dokud nepřijela záchranná služba. Na místě zasahovaly také dva vrtulníky.

David s odstupem času vzpomíná na nehodu s tím, že se po celou dobu snažil zachovat klid: „Jsem vyučený elektrikář, první pomoc do nás hustili od učiliště, tak jsem si něco pamatoval a nerozhodilo mě to. Všechno to na mě padlo až večer,“ dodává.

Za statečnost a obětavost si dnes David odnáší 125. titul Gentlemana silnic udělovaný Českou pojišťovnou a Policií ČR.

Foto: Policie ČR

logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP