124. titul Gentleman silnic si za odvážný zásah, který zachránil dva lidské životy, odnáší Vladimír.

V brzkých ranních hodinách 13. srpna 2016 na silnici mezi Bušínem a Červenou Vodou narazil ve vysoké rychlosti opilý řidič vozu Audi do dodávky VW Transporter stojící u krajnice. Dodávku to vymrštilo mimo vozovku, kde se převrátila na střechu. Na místě byli čtyři zranění, z toho dva těžce.

Vladimír zhodnotil vážnost situace a neváhal jednat: „Spolujezdkyně z osobáku měla zaklíněnou hlavu v předním skle, uvolnil jsem ji a pospíchal jsem k dodávce. Její řidič říkal, že v ní je jeho přítelkyně, která spala na zadních sedačkách,“ popisuje první okamžiky, kdy šlo o každou vteřinu.

„Jak jezdím v noci, tak jsem měl na hlavě čelovku, posvítil jsem si pod dodávku a viděl jsem ženu pod sedačkami. Byla zaházená krabicemi, musel jsem hrabat hlínu, abych ji dostal ven. Neměla tep, hrudník byl rozdrcený. Paní na telefonu mi radila, co dělat, začal jsem ji tedy resuscitovat,“ vzpomíná hrdina na kritický moment nehody, v němž se musel rozhodnout, kdo potřebuje jeho pomoc jako první.

Po příjezdu hasičů došlo i na pochvalná slova: „Pomoc jsem bral jako samozřejmost, ale málokdo ví, co dělat, dokud to sám neprožije. Hasiči jsou profíci, práci mají perfektně zorganizovanou. Já jsem byl hodně ve stresu, na všechno sám, psychika hrála velkou roli,“ říká s tím, že by dnes rád absolvoval kurz první pomoci, protože nikdy neví, kdy se mu to bude zase hodit.

Zachránce se po nehodě také informoval, jestli budou všichni zranění v pořádku: „Volal jsem dvakrát na policii, paní z dodávky se bohužel bude dlouho zotavovat. Mladá holčina z osobáku mě naopak kontaktovala přes Facebook sama, že by mi ráda poděkovala,“ komentuje s odstupem času.

Na ocenění nominovala Vladimíra kolegyně z pekárny Penam a za výjimečně statečný, pohotový a obětavý zásah mu Česká pojišťovna společně s Policií ČR udělila titul Gentleman silnic.

Foto: Policie ČR

Kontaktujte nás
logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP