Autonehoda na Trutnovsku: dva Gentlemani silnic zachránili život mladé dvojici

Hned dva tituly Gentleman silnic byly v pondělí 5. října uděleny v Trutnově. Z rukou zástupců České pojišťovny a Policie ČR je spolu s certifikáty a chytrými mobilními telefony převzali Petr a Jan. Projekt Gentleman silnic vznikl již v roce 2004 a oceňuje ty, kteří neváhají a podílejí se na záchraně lidského života při vážné dopravní nehodě. Ne jinak tomu bylo i v případě trutnovských zachránců.

K nehodě, u které Jan a Petr zasahovali, došlo letos v červenci mezi obcí Vlčice a osadou Hrádeček. Devatenáctiletý řidič sjel s vozidlem Škoda Felicia z dosud nezjištěných příčin vpravo mimo komunikaci a narazil do stromu. V tomto okamžiku se vozidlo samovznítilo i s dvoučlennou posádkou uvnitř.

„Běžel jsem k nabouranému hořícímu automobilu a moje žena se snažila, bohužel marně, dovolat hasičům a na záchrannou službu. V tu chvíli jsem si říkal, jen ať v tom autě nejsou nějací lidé. Ten pocit bezmoci po zjištění, že uvnitř jsou dvě osoby
a nejdou otevřít ani jedny dveře, byl hrozný. Bál jsem se, že tam uhoří a my nezmůžeme nic,“ popisuje první momenty
u autonehody Jan.

Když nebylo možné se do vozu dostat dveřmi, napadlo Jana rozbít okno u řidiče. Díky tomu se mu podařilo mladíka vyprostit. V tu dobu, už se k místu nehody blížil také Petr.

„Jan mi řekl, že v autě je ještě dívka. Okamžitě jsme tedy začali dívku z auta vyprošťovat rozbitým bočním okénkem. Štěstí bylo, že nárazem do stromu neprasklo přední sklo, které tak uchránilo pasažéry před obrovským žárem a plameny,“ líčí další podrobnosti o nehodě druhý Gentleman silnic Petr.

Šestnáctiletou dívku společně vytáhli z hořícího vozu. Za několik málo okamžiků vozidlo celé shořelo. Mladý pár byl poté převezen záchrannou službou na chirurgickou ambulanci do Oblastní nemocnice v Trutnově, kam se za nimi podíval Jan i se svou manželkou.

Oba zachránci se skromně shodují na tom, že kdokoliv jiný by na jejich místě přece udělal to samé. Opak je ale pravdou. Bohužel u vysokého počtu případů autonehod se potvrzuje smutný fakt, že jsou někteří účastníci silničního provozu k lidskému neštěstí lhostejní. „Prožívali jsme strach i beznaděj. V životě jsem se takto nebál,“ přiznává Petr a doplňuje, „obrovská úleva a dobrý pocit přišly ve chvíli, kdy jsem se dozvěděl, že oba mladí lidé budou v pořádku,“ uzavírá vzpomínku na silný zážitek.

Foto: Policie ČR

logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP