Brněnsko má Gentlemanky silnic! Matka s dcerou po cestě na přijímačky pohotově zasáhly u vážné nehody  

V obci Olomučany došlo letos v únoru u odbočky na Nový hrad k vážné dopravní nehodě. V ranních hodinách se podél údolí řeky Svitavy na zledovatělém povrchu silnice střetla dvě vozidla. Tou dobou jela místem na přijímací řízení do Brna slečna Kateřina spolu se svou matkou Danou. Obě byly z nadcházejících přijímaček i nepříznivého počasí značně nervózní. Najednou si všimly havarovaných aut. Na místě okamžitě zastavily a bez přemýšlení zajišťovaly situaci až do příjezdu záchranných jednotek. Nyní za svůj čin po zásluze získaly ocenění Gentleman silnic.  

Brno – Ve středu 1. února letošního roku se v ranních hodinách vydala autem Kateřina Richterová za doprovodu své matky Dany na příjímací řízení do Brna. Obě byly nervózní a cestu jim neusnadňovalo ani počasí. Vozovka byla zledovatělá, a tak musely jet velmi opatrně. Na nebezpečném údolním úseku u zastávky Nový hrad spatřily dopravní nehodu dvou vozidel. Při výjezdu z pravotočivé zatáčky dostal jeden z řidičů vozidla smyk, vjel do protisměru a čelně narazil do přední části protijedoucího automobilu. „Viděly jsme, že je tam bouračka. Zeptala jsem se proto Káti, jestli zastavíme. Obě jsme na sebe souhlasně kývly. Zastavily jsme na krajnici, aby se nestalo něco ještě i nám, a začaly jsme zjišťovat, co se děje,“ vzpomíná na nepříjemnou zkušenost paní Dana.  

U nehody byl již přítomný další řidič, který na místo nehody dojel jako první. Podle slov paní Dany byl ale v šoku: „Pán, který jel před námi, také zastavil, ale byl asi v šoku. Tak jsme mu řekly, ať dá na silnici výstražný trojúhelník. Potom si dcera s pánem nasadili vesty,“ komentuje bezprostřední sled událostí po nehodě paní Dana. Všechno se událo během několika málo minut, ale podle slov Dany Richterové to bylo jako věčnost. Obzvlášť, když slyšela křičet seniora, který řídil nabourané vozidlo, že má utrženou ruku. „Vlezla jsem půlkou těla oknem na místo spolujezdce a zaškrtila pánovi zranění na ruce. Naštěstí ji neměl urvanou, jak si v tom šoku myslel. Sáhla jsem mu pod rukáv, a kromě krve tam nic dalšího nebylo. Ulevilo se mi, protože ani nechci myslet na to, co by se stalo, kdyby ruku utrženou skutečně měl. V mezičase se dcera snažila uklidnit řidiče automobilu, který vjel do protisměru. Ten byl v naprostém šoku z toho, co nechtěně způsobil a zažil.“ 

Po podání základní první pomoci na místo začínaly přijíždět záchranné jednotky a situaci převzaly do svých rukou. Oba řidiči nehodu díky pohotovému zásahu obou žen přežili. Třešničkou na dortu navíc bylo, že slečna Kateřina následně úspěšně složila zkoušky na doktorské studium. Paní Dana proto přiznala, že je na svoji dceru dvojnásobně pyšná. 

„Slečna Kateřina s paní Danou se zachovaly opravdu ukázkově. Zavolaly záchranné jednotky, zajistily místo nehody a provedly první pomoc. Ocenil bych, že zachovaly chladnou hlavu i v tak vypjaté situaci. Jsme moc rádi, že jsou mezi námi všímaví a pohotoví lidé jako ony,” uvádí Leoš Tržil, ředitel Krajského ředitelství Policie Jihomoravského kraje.  

„Při nehodách rozhodují vteřiny, proto si zaslouží obdiv už samotné zastavení s cílem pomoci. Ne každý se tak zachová. Řadu lidí přemohou emoce včetně obav a strachu. Následný postup obou dam byl naprosto příkladný. Jsme rádi, že můžeme paní Danu se slečnou Kateřinou ocenit a současně naplnit cíl projektu Gentleman silnic, tedy inspirovat ostatní, aby v takových případech jednali,” uzavírá Jan Marek, ředitel projektu Gentleman silnic. 

Ocenění z rukou zástupců Generali České pojišťovny a Policie ČR převzaly Kateřina a Dana Richterovy dne 28. června 2023 v Brně. Jedná se tak již o 220. a 221. držitele titulu Gentleman silnic. Naposledy byl v Jihomoravském kraji oceněn Gentleman silnic letos v březnu. 

Foto: Policie ČR

logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP