Vysvobodili řidičku z potápějícího se auta. Za svůj čin získali muži ocenění Gentleman silnic

U Lomnice nad Lužnicí došlo letos v březnu k dopravní nehodě, při které vyjelo osobní vozidlo mimo silnici, převrátilo se a skončilo v rybníku. Uvnitř přitom zůstala 70letá řidička. Naštěstí místem krátce po nehodě projížděl Jan Milaberský, který si potápějícího se automobilu všiml. Na pomoc mu po chvíli přispěchal další kolemjedoucí řidič Michal Kubo. Muži společnými silami přitáhli vozidlo ke břehu, dostali otřesenou řidičku ven a postarali se o ní až do příjezdu záchranných složek. Díky jejich zásahu tak celá situace neskončila tragédií. Nyní za tento čin získali Jan Milaberský a Michal Kubo ocenění Gentleman silnic.

Bylo pondělí 27. března 2023 ráno a Jan Milaberský byl zrovna na cestě do práce. Když projížděl úsekem mezi Lomnicí nad Lužnicí a Horními Slověnicemi, spatřil v jednom z místních rybníků havarované vozidlo. „Z auta se ještě kouřilo, takže k té nehodě muselo dojít chvilku před mým příjezdem,“ popisuje prvotní okamžiky a dodává, že zastavil a šel zjistit stav posádky uvnitř. V tu chvíli přijel z opačného směru Michal Kubo, který se hned také zapojil do záchranné akce.

Muži zjistili, že se uvnitř automobilu nachází pouze 70letá řidička. Vstoupili do chladné vody a společnými silami automobil přitáhli ke břehu, aby se žena snáze dostala ven. „Měli jsme štěstí v tom, že auto dobře těsnilo a voda do něj nevnikala tak rychle. Díky tomu šlo ještě otevřít dveře,” vysvětluje Jan Milaberský. „Paní nebyla na první pohled zraněná, bylo ale evidentní, že je v šoku. Začala trochu zmatkovat a hledat svoje věci. Věděli jsme, že auto už moc dlouho neudržíme, takže jsme ji upozornili, že musí rychle ven,” přidává se Michal Kubo.

Na konci března byla stále zima a venku popadával sníh. Paní byla prochladlá, tak ji muži při čekání na příjezd záchranných složek posadili do vyhřátého auta pana Kuba. „Žena byla předána záchranářům z českobudějovické nemocnice. Policejní hlídce uvedla, že je po nehodě otřesená, a tak si nepamatuje, co nehodě předcházelo a ani její průběh,” uvádí mluvčí jindřichohradecké policie Věra Mžiková s tím, že následně na místo dorazili hasiči, aby automobil vyprostili a aby se zabránilo úniku provozních kapalin do rybníka.

„Pan Milaberský a pan Kubo dokázali pohotově reagovat na vzniklou situaci a společnými silami zachránili lidský život. Navíc to není poprvé, co v Jihočeském kraji za podobný zásah oceňujeme. Věřím, že i to, že na tyto případy díky našemu projektu upozorňujeme, motivujeme ostatní účastníky provozu k tomu, aby k sobě nebyli lhostejní a pomáhali v krizových situacích,” uvádí Jan Marek, ředitel projektu Gentleman silnic.

„Touto cestou bych chtěla jménem Policie ČR oběma mužům poděkovat a ocenit je za to, že okamžitě a bez zaváhání jednali. Bez jejich pomoci mohla nehoda skončit tragédií,” uzavírá Kateřina Vaníčková, vedoucí obvodního oddělení Třeboň a dodává, že je v případě celé záchranné akce potřeba vyzdvihnout rychlou reakci a příkladnou spolupráci obou mužů.

Ocenění z rukou zástupců Generali České pojišťovny a Policie ČR proběhlo dne 28. července 2023 v Lomnici nad Lužnicí. Jedná se tak již o 222. a 223. držitele titulu Gentleman silnic. Naposledy byl v Jihočeském kraji oceněn Gentleman silnic v lednu tohoto roku v Prachaticích.

Foto: Policie ČR

logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP