Čtveřice hrdinů bojovala o život těžce raněného motorkáře

V sobotu 10. června 2017 projížděl 24letý řidič motocyklu Třeští, když vyjel do protisměru a začal předjíždět autobus. V daný moment neměl ale dostatečný rozhled a čelně se střetl s protijedoucím řidičem osobního vozidla. Motorkáře náraz odhodil na autobus. Na místě tak zůstali čtyři ranění z osobního automobilu a motocyklista v kritickém stavu.

V osudnou chvíli tudy jeli i manželé Radek Marie. Vozidla před nimi začala zastavovat a vepředu stál odstavený autobus: „Řidič autobusu volal sanitku, na silnici ležel motocykl a u něj člověk. Běželi jsme mu na pomoc, ale ostatní říkali, že je už po smrti,“ vzpomíná na mrazivou chvíli Radek. Motocyklista však pohnul rukou a probral se. „Vyběhl jsem mu hned naproti, manželka za mnou. Nohu měl vytrženou z těla. Byl jsem v šoku. Jelikož masivně krvácel, začal jsem shánět lékárničky a ručníky,“ popisuje první okamžiky záchrany Radek.

„Měl nepřítomné oči, po celou dobu jsem na něj proto mluvila, i když sténal bolestí. Báli jsme se, aby neupadl do bezvědomí. První nás s manželem napadlo použít škrtidlo, ale nebylo jak. Kolem nás byl velký zmatek, manžel pospíchal organizovat přísun obvazů od přihlížejících,“ vzpomíná Marie.

Tou dobou přispěchali k raněnému Radka Vít, kteří jeli okolo. „Jela jsem z práce, když jsem dorazila asi jako třetí na místo nehody. Hned jsem běžela pomoci. Vypadalo to velmi vážně, na zemi ležel motorkář bez celé nohy, která byla o pět metrů dál. Silně krvácel,“ popisuje dramatickou situaci shodou okolností zdravotní sestra Radka.

Ani lékař Vít nebyl na takovou situaci připraven: „Byl jsem na cestě pro dceru, když auta přede mnou zastavovala. Uviděl jsem zraněného motorkáře, měl utrženou dolní končetinu. Ačkoliv jsem již u řady dopravních nehod zasahoval, s holýma rukama jsem se u takto těžkého úrazu ocitl vůbec poprvé,“ líčí jeden ze čtyř Gentlemanů silnic.

Společnými silami se čtveřice snažila zastavit krvácení a zraněného zachránit. Dispečeři pro něj poslali leteckou záchrannou službu, vrtulník ale neměl kde přistát. Nakonec se snesl do vysoké trávy nedaleko čerpací stanice. Motocyklistu se naštěstí podařilo díky pohotovému zásahu všech hrdinů zachránit.

Marii, Radkovi, Radce a Vítu udělila Česká pojišťovna společně s Policií ČR tituly Gentleman silnic jako poděkování za duchapřítomný zásah při dopravní nehodě a pohotovou spolupráci.

Foto: Policie ČR

logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP