Gentleman silnic ze Skrýšova získal cenu Michala Velíška

Cenu Michala Velíška za statečnost při záchraně života převzal včera náš 140. Gentleman silnic, kterého jsme ocenili letos v březnu za záchranu tonoucího řidiče. O dalším ocenění našeho Gentlemana silnic informoval například server idnes.cz. Celý příběh oceněného třiapadesátiletého Daniela Vepřeka ze Skrýšova na Benešovsku si můžete přečíst níže.

Gentleman silnic zachránil tonoucího řidiče

17. února 2018 před devátou hodinou večerní havaroval padesátiletý řidič v Bystřici na Benešovsku. S automobilem se převrátil na bok do místního rybníka, kde zůstal zaklíněný v bezvědomí a s hlavou pod vodou.

Osudný mrazivý večer projížděl okolo nehody třiapadesátiletý Daniel, když náhle spatřil stopy kol vedoucí mimo silnici. Periferně zahlédl ve vodě převrácený automobil a okamžitě zastavil. „Vůz ležel na boku, takže jsem na něj musel vylézt, abych se mohl podívat dovnitř. Zahlédl jsem boty, ale až po chvíli mi došlo, že je pod nimi ve vodě člověk,“ popisuje první momenty.

Zachoval klid a snažil se muže dostat ven. Ten byl zaklíněný a nešel zvednout. Daniel mu alespoň vytáhl hlavu nad vodu a pokusil se zjistit, zda muž žije. V první chvíli se však situace zdála beznadějná: „Nevěděl jsem, jak dlouho byl řidič pod vodou a jestli vůbec žije. Dal jsem mu ruku před pusu, ale nedýchal,“ vzpomíná na dramatický průběh záchrany.

Po chvíli projížděly místem i dvě ženy, které zareagovaly na blikající auto a zastavily. Zavolali záchranné složky a jistily Daniela, aby se auto nepřevrátilo. „Zkusil jsem muži strčit prsty do krku, jestli tam něco nemá, a v tu chvíli naskočil a začal vydávat jemné zvuky,“ popisuje zlom záchranné akce.

Když si hrdina myslel, že je z nejhoršího venku, přišlo mu, že v zadní části vozu vidí dětské peřinky. Bezvládného muže ale nemohl pustit, protože by skončil zpátky pod vodou. Naštěstí vzadu nikdo nezůstal, a zachránce si tak mohl oddechnout.

Za odvážný a obětavý zásah u nehody si Daniel odnesl 140. titul Gentleman silnic udělovaný Českou pojišťovnou a Policií ČR.

Foto: Policie ČR

Kontaktujte nás
logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP