Za záchranu sraženého chodce byli oceněni dva muži z Ústí nad Labem

Poslední titul Gentleman silnic letošního roku předali zástupci České pojišťovny a ústecké policie Jozefu Kovácsovi a Jiřímu Peřinovi. Oba muži letos v září poskytli první pomoc sraženému chodci. Při noční cestě autem si všimli člověka ležícího na silnici. Nebyli lhostejní, zastavili a zraněnému chodci poskytli první pomoc. Později zjistili, že se muž stal obětí nehody, od níž viník ujel. Pravděpodobně právě díky včasnému zásahu dvojice zachránců se podařilo přivolaným zdravotníkům vážně zraněného muže zachránit.

Pětapadesátiletý Jozef Kovács projížděl spolu se svým známým, devětačtyřicetiletým Jiřím Peřinou, po druhé hodině ráno Všebořickou ulicí v Ústí nad Labem. Když si všimli ležící osoby poblíž krajnice, neváhali ani minutu a zastavili, aby se mohli jít přesvědčit, zda člověk na cestě není zraněný a nepotřebuje jejich pomoc. „S kolegou jsme zastavili, na cestu jsme dali výstražný trojúhelník a šli jsme se toho pána zeptat, jestli pil alkohol a jestli mu něco není,“ popisuje nově oceněný Gentleman silnic Jozef Kovács.

Když zjistili, že je muž vážně zraněný, přivolali sanitku a policii. Než dorazila záchranka, poskytli zraněnému první pomoc. Zranění vypadalo vážně. „Stál jsem mu u hlavy, komunikoval se mnou, ale nemohl se hýbat. Raději jsem s ním příliš nemanipuloval, abych mu ještě více neublížil,“ vzpomíná na záchranu Jozef Kovács. Policisté poté zjistili, že byl chodec sražen jiným řidičem, který následně od nehody ujel.

Záchranná služba přijela po pár minutách a sraženého chodce s velmi vážnými zraněními převezla do nemocnice, kde se podrobil několika operacím. Právě nejspíš díky pozornosti a včasnému zásahu dvojice mužů se podařilo oběť autonehody zachránit. Nehoda se stala v brzkých ranních hodinách, kdy příliš vozidel městem neprojíždí, zraněný tak měl velké štěstí, že kolem něj jeli právě Jozef s Jiřím, kteří si ho ve tmě všimli a zastavili. „Jsem řidičem z povolání, zastavil jsem automaticky, nebylo o čem přemýšlet,“ skromně říká Jozef Kovács.

Podle policistů se bohužel nejedná o první podobný případ, kdy řidič od vážné nehody ujel. „V současné době kriminalisté pátrají po řidiči, který muže srazil a z místa ujel. Je smutným faktem, že se v poslední době jedná již o třetí případ, kdy řidič z místa velmi vážné dopravní nehody ujel,“ dodává k případu mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová.

Oba zachránci se zachovali naprosto příkladně. Někteří řidiči by si třeba mohli říct, že se jedná o opilce, ani nevystoupí z auta a kolem nehody jen projedou. Díky tomu, že tito pánové nebyli lhostejní, zachránili lidský život. Mohou na sebe být hrdí,“ říká vedoucí projektu Gentleman silnic Ivana Buriánková.

Jozef Kovács a Jiří Peřina byli za svůj hrdinský čin oceněni 154. a 155. titulem Gentleman silnic ve čtvrtek 6. prosince na Krajském ředitelství policie Ústeckého kraje. Ocenění převzali z rukou vedoucí projektu Gentleman silnic Ivany Buriánkové a vedoucího ÚO PČR Ústí nad Labem plk. Mgr. Vladimíra Danyluka.

Foto: Policie ČR

logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP