Gentleman silnic ze Šumperska: řidiče, který ho naboural, vyprostil z plamenů

Novým, v pořadí 102. Gentlemanem silnic se stal Jaromír z Podolí u Mohelnice na Šumpersku. Svou pohotovou reakcí a statečností zachránil život řidiči, který do něj narazil a zůstal v bezvědomí v hořícím autě. Dokázal ho z vozidla včas vyprostit a zavolat pomoc. Za tento čin převzal v Šumperku titul Gentlemana silnic, který již jedenáctým rokem uděluje Česká pojišťovna ve spolupráci s Policií ČR.

K dopravní nehodě došlo v polovině listopadu loňského roku krátce před třiadvacátou hodinou mezi obcemi Libivá a Zábřeh
u Šumperka. Osmadvacetiletý řidič vozidla Fiat Bravo vjel náhle do protisměru a čelně se střetl s vozem Škoda Fabia, které řídil Jaromír. Po nárazu vyjel fiat zcela mimo vozovku, naboural do dopravního značení a po nárazu do travnatého svahu začal okamžitě hořet. Jeho řidič zůstal v bezvědomí uvnitř.

„Viděl jsem dvě světla, co se řítí v protisměru a během sekundy mi proběhlo hlavou: ‚Co mám teď proboha dělat?‘ Instinktivně jsem strhnul volant a auto se otočilo o 180 stupňů. Hned poté, co jsem se vzpamatoval z prvotního šoku, jsem přímo naproti sobě spatřil havarovaný hořící vůz,“ popisuje první okamžiky bezprostředně po nehodě Jaromír.

Dvaadvacetiletému zachránci se podařilo i s tříštivou zlomeninou prstu otevřít dveře havarovaného vozu a dostat se k jeho řidiči. „Dotyčný visel bezvládně na bezpečnostním pásu a z hlavy mu tekla krev. Nevěděl jsem, zdali je vůbec ještě na živu,“ vzpomíná oceněný Gentleman silnic. Zraněného řidiče se mu podařilo odtáhnout do bezpečné vzdálenosti, dát do stabilizované polohy a zavolat na linku 158. Policie i se záchranáři dorazili během chvíle a řidič fiatu byl posléze s poraněním hlavy převezen do šumperské nemocnice.

„Dělal jsem to, co byla moje morální povinnost. Rád budu věřit tomu, že by to samé na mém místě udělal i kdokoli jiný,“ uzavírá svoji zkušenost, která je mezi motoristy stále spíše výjimkou, Jaromír.

Foto: Policie ČR

logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP