Gentlemanky silnic zachraňovaly životy u hromadné nehody v jižních Čechách

Další tři tituly Gentleman silnic získaly sestry Petra, Martina a Markéta z Římova v jižních Čechách. Na počátku roku zasahovaly u hromadné nehody pěti aut s celkem osmi lidmi na palubě. Cizinec, který nehodu způsobil nebezpečným předjížděním, svým zraněním na místě bohužel podlehl. Vážná zranění však utrpěli i další dva muži, kteří ve svých vozidlech zůstali zaklínění. Jeden z nich nejevil známky života, akceschopné sestry mu však včasným zásahem dokázaly pomoct. Za bezprostřední pomoc je tak Česká pojišťovna spolu s Policí ČR ocenila tituly Gentleman silnic. Celkem jich za dobu existence projektu společně udělili již 147.

Na úseku silnice E55 mezi Českými Budějovicemi a Kaplicí se 11. ledna kolem půl šesté ranní střetlo pět aut. Ihned bylo jasné, kdo nehodu zavinil. Byl to cizinec, který zde nebezpečně předjížděl. Když si uvědomil, že manévr nezvládne dokončit, snažil se dostat zpátky do svého pruhu. Přitom ale srazil mimo vozovku vedle sebe jedoucí vůz. Čelnímu střetu s dalším vozidlem však stejně nezabránil. Nezvladatelný cizincův vůz na své osudové cestě srazil ještě další dvě auta, než silnici opustil a převrátil se na střechu.

Přímými účastníky nehody se při své cestě do práce mohly stát také sestry Petra, Martina a Markéta. „Všechno se seběhlo strašně rychle. Zastavily jsme těsně za jedním z nabouraných aut, okamžitě jsme vyskákaly a běžely na pomoc,“ popisuje první okamžiky řidička Martina. Markéta již při výstupu z vozidla intuitivně vytáčela záchrannou službu. „Dispečerce jsem sdělila místo nehody a počet havarovaných vozidel. Vzápětí mi volala zpět a chtěla vědět, kolik je v nabouraných autech lidí. Během toho se už o dva vážně zraněné staraly sestry,“ vypráví. S dispečerkou nadále komunikovala až do příjezdu složek integrovaného záchranného systému.

Martina nejdříve zůstala u havarovaného auta, ve kterém seděl zaklíněný muž stěžující si na bolest nohou. „Přestože byl řidič při vědomí, nechtěla jsem ho tam nechat bez povšimnutí. Společně se dvěma pány jsme museli vytrhnout zaseklé dveře, abychom ho dokázali dostat ven. Naštěstí se obešel bez vážnějších zranění a ve značném šoku dokázal z auta sám vystoupit,“ vypráví novopečená Gentlemanka.

Aktivně pomáhala i Petra, která ihned přispěchala k vážně zraněnému muži v dalším havarovaném voze. „Jakmile jsem ho uviděla, věděla jsem, že je zle. Muž se nacházel v bezvědomí, byl zaklíněný v autě a nedýchal. Rychle jsem běžela pro lékárničku, ovšem když jsem se vrátila, byl již při vědomí,“ popisuje důležité momenty. Společně se svou přiběhnuvší sestrou Martinou se o muže staraly až do příjezdu záchranářů a hasičů. Ulevily mu od bolesti držením hlavy, ošetřily ho a komunikovaly s ním, aby opět neupadl do bezvědomí. Řidič automobilu, který nehodu zavinil, bohužel svým zraněním na místě podlehl.

Sestry se zachovaly statečně, když dokázaly zachovat klid a pomohly při záchraně dvou vážně zraněných mužů. Jako poděkování jim Česká pojišťovna společně s Policií ČR udělila tituly Gentleman silnic.

Foto: Policie ČR

logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP