Osmnáctého června letošního roku se kriminalista Radek vracel kolem deváté hodiny večer z práce, když byl svědkem dopravní nehody. „Ani jsem si nebyl jistý, že šlo opravdu o nehodu, byl to velmi přehledný úsek. Auto z ničeho nic zahnulo do protisměru a úplně plynule se stáčelo ke krajnici. V jednu chvíli jsem si myslel, že prostě parkuje,“ popisuje situaci. Auto se ale nakonec zastavilo stranou spolujezdce o zděnou schránku elektrického rozvaděče, která začala okamžitě jiskřit a velmi rychle vznítila celé auto.

Gentleman silnic pro jistotu zastavil a hned viděl, že nehoda nebude tak banální, jak mohla vypadat, a zavolal pomoc. „Vnitřek auta začal okamžitě hořet. Bylo tam úplně černo. Když jsem se přiblížil, ani jsem neviděl, zda tam někdo kromě řidiče sedí. Měl jsem reálnou obavu, že auto bude celé pod proudem,“ vzpomíná Radek. Náraz do elektrického rozvodu způsobil okamžitý požár. Šlo o vteřiny, než se celý vnitřek auta ocitne v plamenech.

„Dveře u řidiče byly zaseknuté a úplně rozžhavené. Řidič se snažil dostat ven. Dveře se nakonec podařilo otevřít a kluka jsem vytáhl a pomohl mu do bezpečné vzdálenosti od auta, kde hrozil výbuch,“ vzpomíná Gentleman silnic. „Pomohl jsem mu z hořící mikiny a ptal jsem se ho, jestli s ním byl někdo uvnitř.“ K Gentlemanovi se mezitím připojil jeho kolega, který jel stejným směrem a na rozdíl od jiných projíždějících řidičů se zastavil a spěchal mu na pomoc s hasicím přístrojem.

„Kolega vzal z auta hasičák a doufali jsme, že se nám za jeho pomoci podaří zachránit spolujezdce, kterého jsme tušili na sedadle spolujezdce,“ vzpomíná Gentleman. Vnitřek auta se ale mezitím ocitl celý v plamenech. Dveře k sedadlu spolujezdce byly navíc zablokované nárazem, který stranu auta vyzvedl trochu do výšky. Ke spolujezdkyni se snažili dostat přes otevřené dveře u řidiče. Žár už byl ale příliš velký. „Celé se to odehrálo hrozně rychle. Auto bylo v plamenech v řádu několika minut. Hasiči byli teprve na cestě a příruční hasičák na takový požár nestačil,“ vysvětluje Gentleman. Doteď není jasné, co tragickou nehodu způsobilo a auto čeká další technické zkoumání.

Za obětavou záchranu jednoho života a snahu o záchranu druhého získal Radek 117. titul Gentlemana silnic