Ve druhé polovině června probíhal v Beskydech domácí šampionát v enduru. Toho se účastnil i Pavel, závodník a podnikatel z Liberce. Nebyl to pro něj zrovna šťastný závod, od začátku se potýkal s technickými problémy. „Odešlo mi startování, několikrát jsem stavěl a snažil se problém vyřešit a motorku rozhýbat, ale bezvýsledně. Nakonec jsem se rozhodl závod vzdát,“ vzpomíná Pavel.

Ale jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré. A přesvědčil se o tom i cyklista, který na okraji obce Pstruží ležel v bezvědomí u silnice. „Opustil jsem závodní trať a sjel na silnici. Byla to taková okreska s hodně hrubým asfaltem. U cesty jsem zahlídl stojícího chlápka, který na mě mával. Když jsem zastavil, všimnul jsem si i zraněného ležícího cyklisty,“ popisuje Pavel. „Ani já, ani ten muž jsme neměli telefon, jemu se navíc dělalo špatně z krve, takže běžel domů zavolat záchranku a první pomoc zůstala na mě,“ popisuje dramatickou situaci čerstvý Gentleman silnic.

Jako závodník má Pavel zkušenosti s různými pády a úrazy, vážnost této nehody ho ale zaskočila. Došlo k ní pravděpodobně ve velké rychlosti – cyklista totiž nejel na obyčejném kole, ale na elektrokole. Stav vozovky nehodě jistě také nepřidal. „Po silnici tekla krev. Ruce a nohy měl cyklista do sebe tak zapletené, že mi nešly rozdělat. Navíc se škubal a chroptěl, bylo jasné, že nemůže dýchat,“ dodává Gentleman silnic.

„První pomoc jsem nikdy neposkytoval, okamžitě mi ale naběhly všechny ty poučky ze školní branné výchovy. Vylovil jsem mu jazyk z krku a snažil se o masáž srdce. Vzhledem k tomu, v jakém stavu byly jeho končetiny, to nebylo snadné. Navíc nebyl zrovna ‚muší váha‘, což manipulaci neusnadnilo,“ popisuje Pavel. Mezitím se už vrátil i muž, který běžel zavolat záchranku. Cyklistu se nakonec stabilizovat podařilo a postupně dokonce začal přicházet k sobě. Za půl hodiny byla na místě i sanita, která cyklistu naložila a odvezla do nemocnice. Pavel se vrátil ke své motorce a odjel do depa.

Za pohotový a obětavý zásah u této nehody Pavlovi Česká pojišťovna společně s Policií ČR udělila v srpnu 2016 titul Gentleman silnic.