Ústí nad Labem má dvě hrdinky: dívky získaly za záchranu lidského života ocenění Gentleman silnic

Hned dva tituly Gentleman silnic udělila Česká pojišťovna společně s Policií České republiky v pondělí 29. června v Ústí nad Labem, a to Kateřině a Martině. Mladé ženy neváhaly pomoci 47letému muži, kterého postihl při jízdě na kole infarkt a zůstal ležet na silnici. Díky všímavosti a rychlé pomoci obou děvčat se naštěstí povedlo muže zachránit. Nehody cyklistů na českých silnicích ale bohužel nejsou ojedinělé. Za uplynulý rok eviduje Policie České Republiky na 57 případů, které skončily tragicky.

K nehodě, která vyžadovala okamžitou první pomoc, došlo 25. dubna 2015 krátce po druhé hodině odpoledne na ulici Plynárenská v Ústí nad Labem. Po silnici projížděl sedmačtyřicetiletý cyklista, kterému se před areálem zdejší firmy udělalo nevolno, spadl z kola a upadl do bezvědomí. Z kamerových záběrů, které má PCŘ k dispozici, je patrné, že na místě nehody zastavilo vozidlo, jehož řidič pouze odklidil kolo ze silnice, aby mohl pokračovat ve své jízdě. Naštěstí, po ulici zrovna procházela dvě děvčata, Kateřina a Martina, která si ležícího muže všimla.

„Nejprve jsme si myslely, že je to nějaký opilec. Když jsme přišly blíže, poznaly jsme, že je to vážnější. Muž vůbec nereagoval na žádné podněty, a tak jsme ihned zavolaly rychlou záchrannou službu a začaly ho oživovat. Dokud nepřijela sanitka, prováděly jsme masáž srdce,“ popisuje záchranu lidského života studentka Kateřina.

I v takto vypjaté situaci obě dívky zachovaly chladnou hlavu. Sanitka dorazila na místo během několika minut, ale i těchto pár minut mohlo rozhodnout o životě a smrti dotyčného cyklisty. Nebýt obou statečných zachránkyň, mohl cyklista přijít o život. 104. a 105. titul Gentlemana silnic v řadě si tedy obě právem zaslouží.

„Titulu Gentlemana silnic si vážíme,“ říká skromně Martina a dodává, „pomoct člověku v nouzi pro nás bylo zcela samozřejmé a neváhaly jsme ani vteřinu. Jsme opravdu rády, že se pánovi daří dobře a může se opět zapojit do normálního života.“

„Od ledna do května tohoto roku došlo k 3771 dopravním nehodám, při kterých zahynulo celkem 11 osob. Ve 34 případech byli účastníky nehod cyklisté,“ komentuje dopravní statistiky por. Veronika Hyšplerová z Oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje a dodává, „především v letních měsících by řidiči měli být pozornější a cyklisté opatrnější. Pro lepší viditelnost by měli nosit oděv s reflexními prvky a cyklistickou přilbu, která je povinná, a na kterou se často zapomíná. Cyklisté nesmí zapomínat, že jsou účastníky silničního provozu a na silnicích je mohou potkat různá úskalí.“

Foto: Policie ČR

logo-ge-cp-negative

© 2024 Generali Česká pojišťovna a. s.

SOUČÁST GENERALI GROUP